Rama e Haradinaj Pajtohen-Diskutojnë për bashkëpunim në disa fusha

Pas shumë përplasjesh në mes të kryeministrit Shqipërisë dhe ish-kryeministrit kosovar, këta janë takuar me 5 prill në Shqipëri.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mirëpritur të martën në takim liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj.

Temat kryesorë të këtij takimi me kryeministrin, Edi Rama, ishin bashkëpunimi mes Kosovës dhe Shqipërisë në fushën e ekonomisë, infrastrukturë, siguri e politikë të jashtme, ka bërë të ditur Ramush Haradinaj me anë të një postimi në rrjetin social Facebook.

“Bashkëbiseduam gjithashtu për projektin e Hekurudhës Prishtinë – Durrës si projekt i domosdoshëm për të dyja vendet, si dhe dhënien e dyshtetësisë për qytetarët tanë”, ka shtuar ai.

Ky i fundit, kishte falënderuar kryeministrin Rama për ndihmën e shtetit shqiptar gjatë krizës energjetike në Kosovë.

“Nevoja për bashëpunim të ngushtë në mes dy vendeve në ketë kohë aspak normale është e patjetërsueshme”.

Edi Rama dhe Ramush Haradinaj

Përplasjet në mes tyre kishin filluar, kur qeveria Haradinaj kishte vendosur taksën prej 100% si masë reciproke ndaj produkteve të Serbisë.

Rama i kishte kërkuar ta pezullojë këtë masë, por Haradinaj e kishte refuzuar.

Rama kishte shkruar se “Askush s’i ka bërë Ramushit presion në Berlin për të hequr taksën. Unë jo e jo. Madje askush as ia ka kërkuar hiç që ta heqë taksën! Unë jo e jo. Përkundrazi”, kishte deklaruar në Facebook.

Situata ishte përkeqësuar saqë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e kishte paditur në gjykatë Haradinajn nën akuzat për shpifje.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika