Rama i jep mbështetje Zelenskyyt, përmend edhe Kosovën

Kryeministri Rama tha se Shqipëria nuk i ka mundësitë aq të mëdha sa ta ndihmojë shtetin ukrainas në mënyrë monetare, por që, sipas tij, Shqipëria kudo që do t’i jepet mundësia do ta ngrejë zërin për lirinë e Ukrainës

Pas adresimit të Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy para deputetëve në Parlamentin e Shqipërisë, ka folur edhe kryeministri Edi Rama i cili ka është shprehur se shteti i Ukrainës do ta ketë secilën ndihmë që do të mund t’ia jepë Shqipëria.

Kryeministri Rama, tha se Shqipëria nuk i ka mundësitë aq të mëdha sa ta ndihmojë shtetin ukrainas në mënyrë monetare, por që, sipas tij, Shqipëria kudo që do t’i jepet mundësia do ta ngrejë zërin për lirinë e Ukrainës.

Pushtimin e Ukrainës nga Rusia, Rama e ka krahasuar me spastrimin etnik që ka bërë Serbia në Kosovë. Sipas kryeministrit Rama, ekziston një ngjashmëri në mes këtyre dy pushtimeve.

“Edhe pse mizorinë nuk mund ta perceptojmë sa e si duhet, sikurse populli ukrainas, më lejoni t’ju them se historia jonë e afërt ku gjysmë milionë shqiptarë u shpërngulën përmes spastrimit etnik nga trojet e tyre në Kosovë dhe gjetën strehë në Shqipëri në bën ta ndjejmë nga larg dhimbjen e Ukrainës”, ka deklaruar kryeministri Rama.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Tutje ai theksoi se për çështjen e agresionit rus në Ukrainë i gjithë spektri politik në Shqipëri ka qenë njëzëri në mbështetje të shtetit ukrainas.

Sipas tij, rrallëherë ndodh që pozita e opozita të mos kundërshtohen mes vete. Përpos opozitës, ai e përmendi edhe rreshtimin e Kosovës në krah të Ukrainës.

“Janë shumë të rralla rastet ku në këtë parlament palët kanë rënë dakord, dhe mbështetja për Ukrainën është ndër rastet e rralla kur kemi qenë dakord pa bërë asnjë diskutim. Qysh prej orëve të para të pushtimit të Ukrainës, i gjithë populli ynë, përfshirë edhe Kosovën, jemi rreshtuar me ju”, deklaroi Rama.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika