Rama tregon se pse Shqipëria nuk kërkoi nga NATO ta përdorë nenin 5

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për gazetën amerikane “Politico”, ka treguar se pse Shqipëria pas sulmeve kibernetike nuk ka kërkuar nga Aleanca Veri Atlantike(NATO) të përdorë nenin 5. Ai ka thënë se Shqipëria vendosi të mos e ndërmerrte atë veprim, i cili do të rrezikonte përshkallëzimin dhe të fuste në antagonizëm aleatët e fuqishëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka treguar se pse Shqipëria pas sulmeve kibernetike nga Irani, nuk ka kërkuar nga Aleanca Veri Atlantike(NATO) të përdorë Nenin 5, i cili e trajton një sulm kundër një shteti anëtar si një “sulm kundër të gjithëve”, dhe që kërkon mbrojtje kolektive.

”Ishte e tepërt për ne të mendojmë dhe të arrijmë në vendimin se duhet t’i kërkojmë NATO-s të nxisë zbatimin e Nenit 5”, ka thënë Rama për gazetën amerikane “Politico”, transmeton Portali Dukagjini.

”Në fund, Shqipëria vendosi të mos e ndërmerrte atë veprim, që do të rrezikonte përshkallëzimin dhe të fuste në antagonizëm aleatët e fuqishëm”.

Rama ka thënë se sulmi kibernetik i Iranit mbi institucionet e shtetit shqiptari ishte si një bombardim, dhe për këtë, sipas tij, Shqipëria i ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin.

Por për shkak të ndërprerjes se marrëdhënieve diplomatike me Irani, hakerët iranianë sulmuan sërish Shqipërinë në fillim të shtatorit, duke çaktivizuar disa sisteme të përdorura në përpunimin kufitar dhe doganor.

Linja rreth asaj se kur një sulm kibernetik mund të shkaktojë Nenin 5 është e paqartë. Qendra e Ekselencës së Mbrojtjes Kibernetike të Përbashkët e NATO-s e përshkroi aplikimin e saj në një sulm kibernetik si “një pozicion i paqartë, por i qëndrueshëm i NATO-s”, ndërsa sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha në 2018 se ”niveli i sulmit kibernetik për të shkaktuar mbrojtjen kolektive duhet të mbetet qëllimisht i paqartë”.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika