Rama mbledh liderët perëndimorë për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në

Për të mundësuar sa më shpejt hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mbledh liderët perëndimorë për të diskutuar mbi këtë çështje

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë dhe presidenti bullgar,Rumen Radev

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama po bën çdo gjë për të mundësuar hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian, pasi ai ka bërë bashkë të gjithë liderët perëndimorë për të diskutuar mbi këtë çështje.

Së pari, Rama është parë me presidentin bullgar, Rumen Radev, shteti i të cilit vetëm një javë më parë votoi më në fund pro heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut. Kjo veto bllokonte edhe procesin për Shqipërinë.

Duke qenë se pengesa e vetos nuk është më e pranishme, fjala i takon Maqedonisë së Veriut, për të pranuar propozimin e presidentit francez, Emmanuel Macron rreth hapjes së negociatave.

Për këtë arsye, Rama ka shkuar të flasë me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, të cilin Rama “e ka marrë me vete”, për të shkuar më pas te vetë Macron dhe te kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë dhe liderët perëndimorë

Kryeministri Rama, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka kryqëzuar gishtat me thënien ‘’Mbase sot lajmi i mirë’’.

E nëse vërtet do të ndodhë hapja e negociatave, mbetet për t’u parë.

Mblidhet samiti i NATO-s për mbrojtje dhe ndihmë ndaj Ukrainës

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika