Rama në Forumin Ekonomik Botëror: Shqipëria ende po përballet me sulme kibernetike

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar se Shqipëria ende po përballet me sulme kibernetike

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se sulmi kibernetik nga Irani ishte i rëndë, derisa shtoi se ende ka sulme kibernetike ndaj shtetit shqiptar.

Rama, i cili ndodhet në Zvicër ku po merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror, ka thënë se synimi i sulmit kibernetik ishte humbja e të dhënave.

“Vitin e kaluar ne u sulmuam nga Irani, në mënyrë masive, shumë të rëndë. Sigurisht, bëmë më shumë vëmendje, në çdo hap, një hetim të tërësishëm të ndihmuar nga ekipi i Microsoft, ekipi i FBI dhe ekspertë të tjerë përpara sesa të dilnim me këtë akuzë të bazuar në fakte. Dhe jemi ende të sulmuar, praktikisht ditë pas dite”, ka thënë Rama.

“Në njëfarë mënyre, bekimi i teknologjisë na bëri ta shihnim edhe anën tjetër, që është mallkimi i teknologjisë. Megjithatë, edhe pse nuk kemi një siguri kibernetike të fjalës së fundit, ne arritëm që të shmangnim zhdukjen tërësore të sistemeve që kishim dhe praktikisht shmangëm humbjen e të dhënave, çka ishte edhe synimi i sulmit”, shtoi ai.

Sipas kryeministrit Rama, Qeveria shqiptare ka rezistuar mirë krahasuar me synimin e agresorëve.

“Bazuar në raportin që ishte tërësisht autonom ishte shumë e qartë që autorët e sulmit kishin synim fundor fshirjen tërësore të sistemeve tona për të na kthyer te epoka e letrës, epoka e gurit”, u shpreh ai.

Ai theksoi se nëse krimi kibernetik do të ishte shtet, do të ishte ekonomia e tretë më e madhe e botës pas SHBA-së dhe Kinës.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika