Rama në Turqi dhe Azerbajxhan

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do të udhëtojë drejt Turqisë dhe Azerbajxhanit për një qëndrimi dyditor gjatë kësaj jave, ku fokusi i takimeve të tij do të jetë kryesisht ekonomik.

Vizita e tij në këto dy shtete do të zhvillohet gjatë datave 14 dhe 15 prill.

Rama në Turqi nuk do të takohet me zyrtarë shtetëror të Turqisë, por me një përfaqësues të kompanisë turke “Tubitak”, Institucioni Kërkimor Shkencor dhe Teknologjik i Turqisë.

Kompania për prodhimin e armëve Tubitak

Për në Azerbajxhan,Rama do të fluturojë më 14 prill më një fluturimi të posaçëm. Atje ai do të pritet nga Presidenti i Republikës së Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ku dhe do të organizojnë një takim tete-a-tete.

Në shtetin e ish-Bashkimit Sovjetik, në agjendën e tij ka takime bilaterale me Sahiba Gafarova, kryetar i Kuvendit të Republikës së Azerbajxhanit.

Përveç këtyre takimeve, Rama do të bëjë homazhe edhe tek memorialin e varrezave të dëshmorëve. Ndërsa këto takime prite të sjellin përfitime ekonomike për Shqipërinë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika