Rama njofton për shkëputjen e tri kontratave, thotë se kompanitë ishin të papërgjegjshme

Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se gjatë ditëve të fundit kanë shkëputur kontratat me tri kompani, që ai i ka cilësuar si të papërgjegjshme, e që thotë se nuk i kanë respektuar kushtet e kontratave të nënshkruara

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Prishtinës, Përparim Rama.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se gjatë ditëve të fundit kanë shkëputur tri kontrata me kompani të papërgjegjshme, të cilat, siç thotë ai, nuk kanë respektuar kushtet e kontratave të nënshkruara.

Rama thekson se kanë pasur ngecje të mëdha në realizim të punimeve, duke mbajtur projektet e papërfunduara dhe duke vështirësuar jetën e qytetarëve në lokacionet përkatëse.

Ai ka bërë të ditur se të njëjtave do t’u konfiskohet sigurimi i ekzekutimit të punimeve që arrin vlerën 10 për qind të shumës së projektit.

“Nuk do të tolererojmë papërgjegjësi dhe joseriozitet në projektet e Kryeqytetit. Kompanive që tilla do t’u konfiskojmë sigurimin e ekzekutimit të punimeve që arrin vlerën 10% të shumës së projektit. Do të vazhdojmë të sigurojmë cilësi e standard të ri të ndërtimit në rrugëtimin tonë të transformimit të Kryeqytetit”, thuhet në postimin e tij.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika