Rama me kërkesë ndaj BE-së: Nuk mund të lejojmë që veriu i Kosovës të bëhet një Donbas – Rajoni nuk mund të bëhet peng i një krize të pafund Kosovë-Serbi

"BE-ja duhet të veprojë me vendosmëri për të siguruar një zbatim të shpejtë të Marrëveshjes Bazë. Rajoni ynë nuk mund të bëhet peng i një krize të pafund mes Kosovës dhe Serbisë"

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që të veprojë me vendosmëri për të siguruar një zbatim të Marrëveshjes Bazë, duke theksuar se rajoni i Ballkanit Perëndimor nuk mund të bëhet peng i një krize të pafund në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Rama, përmes një shkrimi në Twitter, ka shtuar se nuk mund të lejojnë që veriu i Kosovës të bëhet një Donbas i vogël(rajon i Ukrainës, por që pjesë të tij janë të pushtuara nga forcat ruse).

“BE-ja duhet të veprojë me vendosmëri për të siguruar një zbatim të shpejtë të Marrëveshjes Bazë. Rajoni ynë nuk mund të bëhet peng i një krize të pafund mes Kosovës dhe Serbisë. Nuk mund të lejojmë që as Kosova Veriore, ku kufiri mes krimit të organizuar dhe politikës vendore është i paqartë, të bëhet një Donbas i vogël nga mos ngritjet e nxitura nga Rusia dhe as dialogu të bëhet një lojë fajësimi të Ballkanit të Vjetër, nga mungesa e një vullneti real dhe të fortë të palëve të përfshira në të”, ka shkruar Rama në Twitter.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika