Rama për BBC: Mos na fajësoni për problemet kufitare të Britanisë së Madhe

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka kritikuar Mbretërinë e Bashkuar se po sulmon shqiptarët për të justifikuar “politikat e dështuara” të saj për kufijtë dhe migracionin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka kritikuar Britaninë e Madhe duke thënë se po i sulmon shqiptarët për të justifikuar “politikat e dështuara” të saj për kufijtë dhe migracionin.

Kreu i Shqipërisë, Rama për komentet e Sekretares së Brendshme të Britanisë së Madhe, Suella Braverman këtë javë se Britania e Madhe po pushtohet ka thënë se “do të nxisë ksenofobinë”.

“Kjo lloj gjuhe nuk është një politikë, nuk është një program,” ka thënë ai, raporton BBC.

Braverman, e cila tha të hënën se Anglia jugore po përballej me një “pushtim” të emigrantëve – ka akuzuar gjithashtu “shumë” shqiptarë për “abuzim me ligjet tona moderne të skllavërisë”.

Javën e kaluar, deputetëve iu tha se 12 mijë shqiptarë që kishin mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar pasi kaluan Kanalin deri më tani këtë vit, krahasuar me 50 në 2020.

Nga këta 10 mijë ishin burra, që përfaqësonin 1 për qind  të popullsisë së rritur mashkullore të Shqipërisë.

Në një intervistë për BBC Newsnight, Rama ka thënë se komenti “pushtim” i zonjës Braverman ishte “i çmendur” dhe ai e kishte patur “të pamundur të mos reagonte”.

Ai shtoi: “Nuk bëhet fjalë për një person. Ka të bëjë me klimën që është krijuar dhe fajësimin e të tjerëve”.

“Kjo lloj gjuhe nuk është një politikë, nuk është një program, nuk është një vizion. [Ajo] nuk është gjë tjetër veçse nxitja e ksenofobisë dhe synimi, veçimi i një komuniteti”.

“Unë admiroj gjithçka që përfaqëson Britania. Por me të vërtetë jam i neveritur për këtë lloj politike që në fund është e dënuar të dështojë.”

Kjo vjen pasi kryeministri Rama shkroi më herët në Twitter se Britania e Madhe po “diskriminon” shqiptarët për të shkëputur vëmendjen nga “dështimet e politikave”.

I pyetur për këto komente, Ministri i Emigracionit, Robert Jenrick tha se donte një “marrëdhënie produktive” me Ramën.

“Por është gjithashtu e vërtetë që Shqipëria është një vend i sigurtë, dhe shumica e njerëzve që vijnë nga Shqipëria janë meshkuj të rinj”, ka thënë ai.

“Është një shembull i mirë i emigrantëve ekonomikë, të atij lloji që ne si vend duhet të përpiqemi të bëjmë më të mirën për të penguar”, shtoi ai.

Rreth 7 mijë e 627 shqiptarë kërkuan azil në Britaninë e Madhe në vitin deri në qershor, më shumë se dyfishi i një viti më parë.

Por shifrat e fundit nuk do të përfshijnë shumicën e atyre që kanë mbërritur këtë vit, pasi shumë pak nga këta individë do të kenë marrë ende në shqyrtim kërkesat e tyre për azil.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika