Rama: Shqipëria sot mirëpret liderin e rezistencës heroike ukrainase, Volodymyr Zelensky

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka theksuar se Shqipëria sot mirëpret liderin e rezistencës heroike ukrainase në një takim solidariteti

Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka nisur ditën e së mërkurës me samitin për Ukrainën që do të mbahet sot në Tiranë.

Në këtë samit, i pranishëm do të jetë presidenti i Ukrainës, Volodoymyr Zelensky.

Rama, përmes një postimi në Facebook, ka theksuar se Shqipëria sot mirëpret liderin e rezistencës heroike ukrainase në një takim solidariteti.

“Mirëmëngjesi dhe me krenarinë për Shqipërinë, që sot mikpret në Samitin e Europës-Juglindore, liderin e rezistencës heroike ukrainase, presidentin Volodymyr Zelenskyy, në një takim solidariteti e angazhimi të mëtejshëm të demokracive tona kundër agresionit rus, ju uroj një ditë të mbarë”, ka shkruar Rama në Facebook.

Kjo do të jetë vizita e parë e Zelenskyt në Tiranë, e cila vjen pak ditë pasi u bënë dy vjet prej se Rusia nisi pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës.

Këtë samit, Rama e kishte paralajmëruar qysh më 22 janar, gjatë pjesëmarrjes në konferencën “Plani i rritjes së Ballkanit Perëndimor dhe integrimi më i shpejtë në BE”, që ishte mbajtur në Shkup të Maqedonisë Veriut.

Mbahet sot samiti për Ukrainën në Tiranë, kjo është agjenda

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika