Rama:Nuk do të ketë më listë pritjeje për mamografi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar një risi të re të Qendrës Klinike Universitare e cila do të eleminojë listat të pritjes

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka bërë të ditur se tashmë nuk do të ketë lista të pritjes për mamografi.
Përmes një njoftimi në Facebook, Rama ka thënë se një shërbim i tillë do të ofrohet në kohë reale në ambintet e QKMF dhe QMF – V.

“Me stafin e QMF-së , identifikuam nevojat dhe kërkesat e tyre, në mënyrë që vazhdimisht të përmirësojmë shërbimet për qytetarët”, shkroi Rama.

 

Mamografia për efekt kontrolli rutinë,  rekomandohet  për të zbuluar ndryshime të gjirit te femrat të cilat nuk shfaqin shenja, simptoma apo anomali të tjera të gjoksit.

Qëllimi i këtyre kontrolleve është zbulimi i kancerit përpara shfaqjes së dukshme të shenjave klinike madje rreth dy vite para shfaqjes së tyre.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika