Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Goncalo Ramos shënoi një hat-trick në fitoren 6-1 të Portugalisë ndaj Zvicrës që dërgoi skuadrën e Fernando Santos në çerekfinale të Kupës së Botës. Ish-trajneri i tij shpjegon se si zëvendësimi i Cristiano Ronaldos bëri diferencën me dhe pa top

Goncalo Ramos bëhet heroi i ri i Portugalisë pas hat-trikut kundër Zvicrës

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij të parë në Kupën e Botës që nga Miroslav Klose dy dekada më parë. Njeriu më i ri që ka shënuar hat-trick në Kupën e Botës që nga Florian Alberti për Hungarinë në 1962.

Asgjë nga këto nuk i përgjigjet asaj që Goncalo Ramos bëri për Portugalinë në fitoren e tyre 6-1 ndaj Zvicrës. Ky nuk ishte het-triku i parë i Kloses për Gjermaninë. Alberti e kishte vendosur tashmë veten. Ramos nuk kishte luajtur as për vendin e tij vetëm tre javë më parë.

E megjithatë, ja ku ai ishte, i futur në ekip për një lojë me eliminim direkt në Kupën e Botës 2022 si zëvendësues për Cristiano Ronaldon. Zëvendësuesi i golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave në futbollin ndërkombëtar për meshkuj, me një fjalë zëvendësimi i një legjende.

Presioni duhet të ketë qenë shqetësues nëse jo dërrmues. Por, me 33 minuta eksperiencë ndërkombëtare për të kërkuar, ai përdori minutën e 67-të të radhës për të shënuar tre gola, duke shfajësuar vendimin e trajnerit të tij dhe duke i dhënë frymë kësaj skuadre portugeze.

Goncalo Ramos shënon golin e parë të Portugalisë kundër Zvicrës

“Nuk është e lehtë të zëvendësosh Ronaldon, por ai e përballon atë sikur të jetë një gjë normale”, ka thënë ish-portieri portugez, Joao Nuno Fonseca, për Sky Sports.

“Ai ka aftësi të mira teknike, por është më shumë se kaq, është karakteri i tij si person. Këtë e kemi ndjerë tashmë te Benfica. Nuk është çudi që ai e prodhon këtë. Ai po i tregon botës se çfarë mund të bëjë tani. Ai e meriton këtë”.

Fonseca ishte trajner i Ramos kur ai luante për skuadrën B të Benfica-s në divizionin e dytë të Portugalisë, si dhe në garën e tyre në finalen e Ligës së të rinjve të UEFA-s në vitin 2020. Ai thotë se performanca kundër Zvicrës që tronditi botën nuk është befasi.

“Goncalo është një lojtar që për sa i përket ekuilibrit emocional është shumë i mirë me këtë. Ai e ka këtë aftësi. Ai kurrë nuk do të mashtrohej nga media, presioni. Ai e di potencialin e tij dhe atë që mund t’i japë lojës, që është gjëja më e rëndësishme”.

Goncalo Ramos shënon golin e tij të dytë në ndeshjen kundër Zvicrës

Pritja është forca e tij më e madhe

Shumëllojshmëria e golave ​​të tij ra në sy. Pati një goditje të ashpër me këmbën e majtë për hapësin dhe një vrapim i zgjuar afër shtyllës që solli të dytën e tij. Goli i hat-trick ishte një përpjekje e dështuar me këmbën e tij të djathtë që tregoi qetësinë e tij. Lëvizja ishte kyçe.

“Unë besoj se ajo që e karakterizon më së miri është kjo aftësi për të parashikuar lëvizjen para mbrojtësve”, shpjegon Fonseca. “Ai e lexon lojën shumë mirë. Kjo është arsyeja pse ai është në gjendje të gjejë hapësirat që të tjerët nuk mund t’i gjejnë. Ai e sheh atë përpara se të tjerët ta shohin.

Goncalo Ramos përfundon het-trikun e tij në fitoren 6-1 kundër Zvicrës

“Kjo është arsyeja pse të luash atë si sulmues është një përshtatje e përsosur, por ai është një lojtar që jep shumë opsione për trajnerin sepse ai gjithashtu ka aftësinë për të luajtur si mesfushor sulmues midis sulmuesit dhe mesfushorit. Ai luajti atë hibrid. pozicion kur ishte më i ri”.

“Santos përshkroi kërkesat e rolit të sulmuesit kur diskutoi për Leaon para ndeshjes. “Ndryshe nga klubi i tij, ku ai ka licencë për të bredh nga krahu i majtë, këtu ai duhet të mbajë formën tonë dhe ai po lufton me këtë”, ka thënë trajneri portugez.

Ramos e përmbushi shortin kundër Zvicrës. “Ai mund të luajë si referencë tani dhe kjo i përshtatet shumë mirë idesë së Fernando Santos”, ka shtuar Fonseca. Ishte ajo që ai bëri jashtë zotërimit që trajneri i tij do t’i ketë pëlqyer veçanërisht – madje edhe para ndonjë prej golave ​​të tij.

Goncalo Ramos me bashkëlojtarët e tij pasi shënoi për Portugalinë

Si e ndihmoi Portugalinë presioni i tij

“Pa top, në momentet e para të lojës, ne nuk patëm aq shumë shanse. Por ndikimi i tij për të mos lejuar Zvicrën të krijojë organizimin e saj sulmues ishte i madh. Kjo pati një ndikim të madh në ekip dhe në lojë”, është shprehur ai.

Po ashtu, sipas tij, Joao Felix bëri paraqitjen e tij më të mirë në Kupën e Botës, duke ndriçuar Portugalinë në të tretën e fundit. Bruno Fernandes bëri sërish përshtypje.

“Është joshëse të konkludohet se ata u trimëruan në mungesë të Ronaldos, por kjo ishte taktike dhe psikologjike”.

Ndoshta Goncalo Ramos ka një tjetër trofe në mendje tani, shkruan gazetari dhe analisti i sportit, Adam Bate, për Sky Sports, transmeton Dukagjini.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika