Ramush Haradinaj kërkon t’u rritet paga veteranëve të luftës

Ish-kryeministri i Kosovës, tash, deputet në radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka zgjedhur që në seancën e së hënës të Kuvendit të Kosovës, të flasë për veteranët e luftës.

Haradinaj ka kërkuar që veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), të përfshihen në ligjin për paga.

Ai ka thënë se, institucionet e vendit duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje asaj kategorie. Sipas tij, një pjesë e madhe e veteranëve të luftës së fundit në Kosovë, nuk i kanë kushtet ekonomike të mira.

“Vërtetë, sot, edhe Qeveria e institucionet e vendit e gjithë ne, kur iu dalim përballë fëmijëve, të vejave, kur ju dalim përballë nënave, familjarëve të rënëve për liri, të gjithë atyre që iu mungojnë të dashuritë e vet, pra gjithë atyre që bartin plagët e luftës, atëherë ata e meritojnë një lajm të mirë prej nesh. Ata nuk e kanë lajmin e vetëm të mirë që e presin prej nesh që të ju rriten pensionet”, ka deklaruar Haradinaj.

Sipas tij, nuk është mirë që në këtë kohë të kthehet diskutimi për vërtetësinë e listës së veteranëve. Kjo, sipas Haradinajt, është ofenduese për ata që kanë luftuar për lirinë e vendit

“Ata nuk e meritojnë ofendimin që bash në këtë kohë të fillojnë diskutimet se kush është veteran i vërtetë apo jo, kush është luftëtarë i vërtetë apo jo, nuk është koha e tillë. Ka pasur edhe një proces gjyqësor, tash është koha kur duhet t’i respektojmë dhe nderojmë ata”, ka thënë Haradinaj.

Ai ka kërkuar që t’u rriten pagat veteranëve konform rritjes së çmimeve në treg. Po ashtu, I ka propozuar ekzekutivit që, kur ta sjellin ligjin e pagave në Kuvend, rritja e pagave të fillojë nga kategoria e veteranëve të luftës. Në fund, Haradinaj ka thënë se fëmijët e ish-luftëtarëve të UCK-së, kanë vështirësi të mëdha si pasojë e kushteve ekonomike.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika