Raport: Microsoft shkurton mijëra vende pune

Microsoft Corp planifikon të reduktojë mijëra vende pune në burimet njerëzore dhe divizionet inxhinierike, sipas raporteve të mediave të martën

Microsoft përfundon mbështetjen për Windows 8.1

Microsoft pritet të largojë mijëra punonjës në mbarë botën, një lëvizje e cila shihet si përpjekje për të riorganizuar fuqinë e saj të shitjes.

Sipas burimeve të TechCrunch, ndryshimet e reja do të bëhen të ditura gjatë kësaj jave. Riorganizimi vjen si rezultat i ndryshimit të lidershipit.

Transmetuesi në Mbretërinë e Bashkuar Sky News raportoi , duke cituar burime, se Microsoft planifikon të shkurtojë rreth 5% të fuqisë së tij punëtore, ose rreth 11,000 role.

Kompania planifikon të shkurtojë vendet e punës në një numër divizionesh inxhinierike të mërkurën, raportoi Bloomberg News, sipas një personi të njohur me këtë çështje, ndërsa Insider raportoi se Microsoft mund të shkurtojë stafin e rekrutimit deri në një të tretën.

Shkurtimet do të jenë dukshëm më të mëdha se raundet e tjera të vitit të kaluar, thuhet në raportin e Bloomberg.

Microsoft nuk pranoi të komentojë mbi raportet.

Kompania kishte 221,000 punonjës me kohë të plotë, duke përfshirë 122,000 në Shtetet e Bashkuara dhe 99,000 ndërkombëtarisht, që nga 30 qershori, sipas dosjeve.

Microsoft është nën presion për të ruajtur ritmet e rritjes në njësinë e saj cloud Azure, pas disa tremujorësh rënieje në tregun e kompjuterëve personalë që dëmtoi shitjet e Windows dhe pajisjeve.

Kishte thënë në korrik të vitit të kaluar se një numër i vogël rolesh ishin eliminuar. Në tetor, faqja e lajmeve Axios raportoi se Microsoft kishte pushuar nga puna nën 1000 punonjës në disa divizione.

Aksionet e Microsoft, e cila do të raportojë rezultatet tremujore më 24 janar, ishin pak më të larta në tregtimin e vonë të pasdites

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika