Reagon Hovenier: Media duhet të jetë në gjendje të punojë e lirë nga kërcënimet e dhunës dhe frikësimit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës(SHBA) në Kosovë, Jeff Hovnier, ka dënuar sulmet ndaj gazetarëve që kanë ndodhur në ditët e fundit në katër komunat veriore të Kosovës.

“Media duhet të jetë në gjendje të punojë e lirë nga kërcënimet e dhunës dhe frikësimit”, thuhet në komunikatën e Ambasadës Amerikanë në Prishtinë.

Sipas kësaj komunikate, ambasadori Hovenier së bashku me zyrën e Bashkimet Evropian(BE) në Kosovë, janë solidarizuar me Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës – AGK ku i kanë dënuar ashpër sulmet ndaj gazetarëve kosovarë në veri të vendit.

“Një shtyp i lirë, i pavarur është shtrati i demokracisë”, thuhet tutje në komunikatën e Ambasadës Amerikane.

Ky reagim erdhi pasi të hënën e 26 dhjetorit është sulmuar një ekip i gazetarëve të televizionit Klan Kosova në veri derisa ishin duke kryer punën e tyre.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika