Reagon Lista Serbe, thotë se një serb është plagosur nga Policia e Kosovës në veri

Ilustrim

Lista Serbe ka reaguar në lidhje me incidentin që ka ndodhur të hënën në Bistricë të Leposaviqit.

Në reagimin e tyre thuhet se nga të shtënat me armë është plagosur një serb, i cili sipas tyre quhet Miljan Deleviq.

Lista Serbe e ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për dërgimin e njësiteve policore në veri të Kosovës.

Sipas Listës Serbe, Policia e Kosovës qëllimshëm ka qëlluar për ta vrarë serbin, i cili sipas tyre vetëm është plagosur.

Incidentin e ka konfirmuar edhe Policia Kosovës, por nuk kanë bërë të ditur nëse ka pasur të plagosur.

Sipas policisë, të hënën e 23 janarit në Bistricë të Leposaviqit, teksa një njësi policore ishte duke ruajtur rendin dhe sigurinë publike ka tentuar ta ndalojë një veturë e cila gjatë ngasjes ka goditur automjetin e policisë.

Kjo sipas policisë ka rrezikuar drejtpërdrejt jetën e zyrtarëve policorë, andaj për ta neutralizuar rrezikun ndaj tyre kanë shtënë me armë zjarri.

Sipas njoftimit, personat e dyshuar, së bashku me mjetin e tyre janë larguar nga vendi i ngjarjes, përderisa hetimet lidhur me rastin janë duke u kryer, në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë.

Lidhur me rastin, Policia e Kosovës ka njoftuar edhe Inspektoratin Policor të Kosovës për procedura të mëtejme.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika