Reagon ministri i Jashtme i Ukrainës: Bota nuk mund të jetë një vend i sigurt me Rusinë në Këshilli të Sigurimit

Sipas ministrit të Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, bota nuk është më një vend i sigurt pasi Rsuia e ka marrë presidencën në Këshill të Sigurimit

Ministri i Punëve të Jashtme i Ukrainës, Dmytro Kuleba e quajti atë një “shaka të keqe të një prillit” marrjen e presidence nga Rusia në Këshillin e Sigurimit në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Sipas kryediplomati ukrainas, roli i Këshillit të Sigurimit është për ta ruajtur paqen por është uzurpuar nga një shtet i cili është duke pushtuar shtetin fqinje të saj që është duke vepruar  në kundërshtim me rolin e Këshillit të Sigurimit.

“Bota nuk mund të jetë një vend i sigurt me Rusinë të ulur brenda nesh”, ka thënë ai.

“Udhëheqësi i Rusisë është një kriminel lufte i kërkuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për rrëmbimin e fëmijëve”, ka theksuar Kuleba.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika