Reagon Ministria e Ekonomisë pas njoftimeve të vazhdueshme për vjedhjet e energjisë elektrike

Ministria e Ekonomisë: ka reaguar pas njoftimeve të vazhdueshme për vjedhje të energjisë elektrike. Ajo ka njoftuar se Republikës së Kosovës dhe qytetarëve po i kushton me humbje të miliona euro në vit

Ministria e Ekonomisë ka njoftuar përmes faqes zyrtare se kostoja e vjedhjes së energjisë elektrike po i kushtojnë Republikës së Kosovës miliona euro në vit.

“Kostot e vjedhjes së energjisë elektrike i kushtojnë Republikës e qytetarëve të Kosovës miliona euro në vit. Humbjet Komerciale apo vjedhjet e energjisë elektrike vetëm për vitin 2021, arrijnë shifra aq të larta sa dy blloqet e Termocentralit “Kosova B” duhet të punojnë 31 ditë për t’i mbuluar ato”.

Sipas ME-së vetëm gjatë javës së kaluar, në të gjitha distriktet dhe nëndistriktet, janë kryer 1 mijë e 963 kontrolle të konsumatorëve të energjisë elektrike, për të cilët, dyshohej se po keqpërdornin rrymën.

Nga 1963 të konsumatorëve, 187 prej tyre, janë vërtetuar se po e anashkalonin matjen e saktë të energjisë elektrike.

Tutje tha se këto vjedhje të energjisë elektrike, jo vetëm që janë vepra penale, por janë një kosto e papërballueshme për qytetarët e vendit të cilët i paguajnë këto kosto në fatura.

“Ministria e Ekonomisë është në komunikim të vazhdueshëm me institucionet përgjegjëse të furnizimit të cilët janë duke organizuar aksione të vazhdueshme me institucionet e rendit për t’i ndalur vjedhjet e energjisë elektrike”.

“Veçanërisht në kohë krize, është kritike që të jemi të ndërgjegjshëm ndaj njëri-tjetrit e ndaj vendit tonë për të lehtësuar përballjen me pasojat negative” thuhet ndër të tjera në njoftimin zyrtar të ME-së. Ta mbrojmë vendin e njëri-tjetrin”, thuhet ndër të tjera në reagimin e ME-së.

Njoftimi zyrtar i ME-së

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika