Reagon Petkoviq: Policia e Kosovës po i arreston serbët për t’i frikësuar

Kryenegociatori i Serbisë në dialogun me Kosovën, Petar Petkoviq, ka akuzuar Policinë e Kosovës, për arrestimin e serbëve pa arsye, duke e cilësuar këtë si një metodë e frikësimit

Drejtori i Zyrës së ashtuquajtur për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq

Kryenegociatori i Serbisë në dialogun me Kosovën, Petar Petkoviq, e ka akuzuar Policinë e Kosovës, duke thënë se po i arreston serbët dhe po i liron pa ndonjë arsye, që sipas tij është metodë e frikësimit.

“Si ndodh që vetëm serbët arrestohen gabimisht? Të tilla ‘rrëmbime’ të serbëve të pafajshëm janë një metodë standarde e frikësimit, me të cilën policia e [kryeministrit të Kosovës, Albin] Kurtit po përpiqet të krijojë një ndjenjë të përgjithshme kërcënimi te populli serb në Kosovë”. 2/2”.

Më tej, ai ka kërkuar që dikush t’i kërkojë falje personit Branko Banjac, që, sipas Petkovq-it, është arrestuar pa asnjë shpjegim apo bazë.

“Branko Banjac, i cili u arrestua me forcë sot në Jarinje, pa asnjë shpjegim apo bazë, është liruar pas një aksioni politik dhe diplomatik të Beogradit. Ai dyshohet se është arrestuar ‘gabimisht’. A do t’i kërkojë dikush falje Brankos dhe familjes së tij për stresin që pësuan dhe do të përgjigjet për të? ½”, ka shkruar në Twitter Petkoviq.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika