Receta vegane: Vezë të fërguara vegane

Shumë veganë, ose ata që duan të bëhen të tillë, përballen me dëshirën për të ngrënë ushqimet me të cilat janë mësuar. Edhe pse për arsye shëndetësore apo morale nuk hanë më ushqime me origjinë shtazore, nuk do të thotë se nuk u mungojnë ato shije, prandaj shpesh shohim produkte që lidhen me mishin, qumështin dhe vezët

Vezë të fërguara vegane

Receta, vezë të fërguara vegane, është e veçantë, sepse nuk është e lehtë të bëni “vezë të fërguara pa vezë”.

Kjo recetë të kujton vezët jo vetëm për syrin, por edhe për shijen, falë një erëze ekzotike që tani mund të gjendet në shumë dyqane ushqimore të shëndetshme, të quajtur kala namak, pra kripë e zezë.

Vezë të fërguara vegane

Për të përgatitur vezët vegane ju nevojiten:

Një paketë tofu prej 200 gramësh

Gjysmë lugë çaji kripë të zezë

Gjysmë lugë çaji shafran i Indisë

Gjysmë lugë çaji pluhur hudhër

Gjysmë lugë çaji pluhur qepë

Pak biber

Pak vaj për tiganin

Thërrmoni tofu në një tigan të ndezur, më pas spërkatni të gjitha erëzat në mënyrë të barabartë mbi të. Përziejini derisa gjithçka të përzihet në mënyrë të barabartë dhe të ketë të njëjtën ngjyrë të verdhë. Skuqni tofu-n për disa minuta. Duke qenë se tofu është një produkt i gatshëm dhe, në parim, nuk ka nevojë për trajtim shtesë termik, sapo gjella të nxehet dhe të përzihet mjaftueshëm, mund ta hiqni nga zjarri.

Shërbejeni me perime të freskëta dhe shijoni këtë pjatë interesante dhe të shpejtë për mëngjes, drekë ose si pjatë anësore.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika