Red Bull u zbulua se kishte bërë shkelje të kufirit të buxhetit të F1 për vitin 2021

Organi drejtues i Formula 1 ka përfunduar vlerësimet e tij, për të gjitha paraqitjet buxhetore të skuadrave për sezonin e kaluar, ku zbuloi, siç u pretendua në Çmimin e Madh të Singaporit, se Red Bull kishte kryer atë që FIA e quajti një "shkelje të vogël" të 145 dollarëve të përcaktuara nga çmimi tavan (127 milionë £)

Max Verstappen, në qendër, duke festuar me drejtorin e ekipit të Red Bull, Christian Horner, djathtas pasi fitoi kampionatin e pilotëve F1 2021

FIA ka vendosur që Red Bull ka tejkaluar kufirin e buxhetit për sezonin 2021.

Organi drejtues i Formula 1 ka përfunduar vlerësimet e tij, për të gjitha paraqitjet buxhetore të skuadrave për sezonin e kaluar, ku zbuloi, siç u pretendua në Çmimin e Madh të Singaporit, se Red Bull kishte kryer atë që FIA e quajti një “shkelje të vogël” të 145 dollarëve të përcaktuara nga çmimi tavan (127 milionë £).

Një dënim për garën e Red Bull nuk është zbuluar. Një shkelje e vogël është një mbishpenzim prej më pak se 5 për qind. FIA nuk zbuloi shifrën e saktë në lidhje me shkeljen, megjithëse kuptohet se arrin në më pak se 2.2 milionë dollarë. Çdo gjë mbi 5 për qind, do të konsiderohej një shkelje materiale (5 për qind barazohet me një shpenzim prej 7.25 milionë dollarë).

Kjo sjell dënime potencialisht më serioze, duke përfshirë zbritjen e pikëve ose përjashtimin e një skuadre nga kampionati botëror F1, gjë që mund të kishte ndryshuar rezultatin e garës për titullin e vitit 2021, e fituar ngushtë nga Max Verstappen i Red Bull ndaj Lewis Hamilton të Mercedesit.

Federata e Sporteve tha se “Administrata e FIA-së ka lëshuar certifikata të pajtueshmërisë për shtatë nga 10 konkurrentët”, transmeton “The Guardian“.

“Rishikimi i dokumentacionit raportues të dorëzuar ka qenë një proces intensiv dhe i plotë dhe të gjithë konkurrentët kanë dhënë mbështetjen e tyre të plotë në dhënien e informacionit të kërkuar për të vlerësuar gjendjen e tyre financiare gjatë këtij viti të parë të rregulloreve financiare.

Krahas kësaj, FIA do të vinte në dukje gjithashtu se në lidhje me këtë vit të parë të zbatimit të rregulloreve financiare, ndërhyrja e administratës së kufirit të kostos së FIA-s është kufizuar në shqyrtimin e parashtresave të bëra nga konkurrentët, dhe se nuk janë nisur hetime të plota formale.

“Administrata e kufirit të kostos së FIA-s aktualisht po përcakton kursin e duhur të veprimit që do të ndërmerret sipas rregulloreve financiare në lidhje me Aston Martin dhe Red Bull dhe informacione të mëtejshme do të komunikohen në përputhje me rregulloret.”

Mercedes dhe Ferrari nuk ka gjasa të jenë të kënaqur me rezultatin e hetimit. Ata kanë qenë të zëshëm duke theksuar se një mbishpenzim prej disa milionësh, mund të ketë një efekt të madh material në performancën e një makine dhe në zhvillimin e shpejtë që mund të marrë në vitin e ardhshëm.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika