Refuzohet anëtarësimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës në ACCF

Asociacioni Frankofon i Gjykatave Kushtetuese ka refuzuar pranimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, në kongresin e mbajtur në Dakar të Senegalit

Asociacioni Frankofon i Gjykatave Kushtetuese (ACCF), të enjten, ka refuzuar pranimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, në kongresin e mbajtur në Dakar të Senegalit.

Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin, Veton Dula, drejtor i Zyrës për Komunikim dhe Informim në Kushtetuese.

Ai ka thënë se Kushtetuesja ka dorëzuar kërkesën për anëtarësim në ACCF fundvitin e kaluar dhe kjo është hera e parë e aplikimit në këtë asociacion.

“Në Kongresin e 9-të të ACCF-së, mbajtur në Dakar të Senegalit, më 1 qershor 2022, përkundër numrit të madh të votave të fituara, kërkesa e Gjykatës për anëtarësim megjithatë këtë herë nuk u mbështet nga numri i domosdoshëm i gjykatave anëtare, me një ndryshim minimal të votave për dhe kundër”, thuhet në përgjigjen e Dulës.

Shoqata e Gjykatave Kushtetuese Frankofone është krijuar më 1997 si iniciativë e gjuhëve të huaja të Francës për të raportuar mes anëtarëve të frëngjishtfolëse. Në vitin 2019 ndërroi emrin. Tani ka 50 anëtare nga Afrika, Evropa, Amerika e Azia. Asambleja e përgjithshme mbahet çdo tre vjet. Anëtare është edhe Shqipëria.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika