“Regjimi i Putinit”, një rus dënohet me dy vjet burgim për shkak se vajza e tij vizatoi kundër luftës

Presidenti i Rusisë, Vlademir Putin

Alexey Moskalev nga Rusia është dënuar me dy vjet burgim me akuzën se vajza e tij në klasën e gjashtë të shkollës fillore bëri një vizatim kundër luftës.

Por ende pa u marrë vendimi, Moskalev i cili ishte në arrest shtëpiak është arratisur teksa vajza e vogël tashmë mbetet në jetimore.

Ndryshe, nxënësja e klasës së gjashtë, e cila përfundoi në jetimore pas arrestimit të babait të saj, nuk lejohej të komunikonte me babain as me telefon.

Moskalev i cili dyshohet se po akuzohej për diskreditimin e ushtrisë së Rusisë ishte në arrest shtëpiak pasi në fillim të marsit të vitit të kaluar vajza e tij vizatoi një vizatim me një mesazh kundër luftës në orën e artit në shkollë gjatë muajit prill, dy muaj pas fillimit të luftës në Ukrainë.

Mësuesi ia raportoi çështjen drejtorit, ndërkaq drejtori në polici dhe pastaj organet përgjegjëse parakaluan nëpër shkollë për të intervistuar vajzën.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika