Rekordi i fundit i Ronaldos: Lojtari me më shumë paraqitje ndërkombëtare në histori

Nëse Cristiano Ronaldo luan për Portugalinë të enjten, ai do të arrijë në 197 paraqitje dhe do të bëhet lojtari me më shumë paraqitje në histori

Cristiano Ronaldo gjatë ndeshjes për Portugalinë në Kupën e Botës 2022.

Edhe pse Cristiano Ronaldo është 38 vjeç dhe nuk luan më në nivelin më të lartë, karriera e tij është ende në krye të mediave, dhe ai ende po thyen rekorde.

Ronaldo të enjten do të ketë shansin të bëhet lojtari me më shumë paraqitje në histori nga çdo kombëtare në botë.

Kapiteni portugez arriti në Botërorin e kaluar në 196 ndeshje ndërkombëtare për vendin e tij, një shenjë që askush nuk e ka kaluar në historinë e asnjë kombi.

Ato 196 ndeshje janë të njëjta me lojtarin Bader Al-Mutawa të Kuvajtit, i cili luajti ndeshjen e tij të fundit më 14 qershor 2022.

Tani, Ronaldo do të luajë ndeshjen e tij të 197-të ndërkombëtare kundër Lihtenshtajnit, nëse Roberto Martinez i jep atij mundësinë.

Gjithçka duket se do ta bëjë këtë, edhe pse nuk dihet nëse do të startojë apo do të luajë në pjesën e dytë.

Karriera mbresëlënëse e Cristiano Ronaldos në Portugali

Ronaldo bëri debutimin e tij më 20 gusht 2003, dhe ndeshja e tij e fundit, për momentin, ishte më 10 dhjetor 2022 në Katar.

Thënë kështu, Ronaldo nuk do të ndalet këtu. Ai mund të rrisë rekordin e tij, dhe me sa duket do të kalojë 200 ndeshje, pasi synimi i tij është të arrijë Euro 2024 në Gjermani, të paktën.

Pasi luajti në Botërorin e Katarit pa një ekip klubi, legjenda portugeze do të ketë një mundësi të re me trajnerin e ri, pavarësisht largimit të tij në Ligën e Arabisë Saudite.

“Ne do të fillojmë një proces futbolli për të provuar t’i njohim të gjithë lojtarët që mund të arrijnë në ekipin kombëtar”, ka shpjeguar Roberto Martinez, kur u pyet për Ronaldon në konferencën për shtyp kur ai u emërua trajner, raporton Marca.

“Ne do t’u japim të gjithë lojtarëve një mundësi dhe do t’i respektojmë të gjithë ata që janë tashmë në ekipin kombëtar. Cristiano është një prej tyre”.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika