Remzije Zeqiraj zgjidhet komisionere parlamentare për FSK-në

Me 49 vota për, Kuvendi zgjodhi Remzije Zeqiraj komisionere parlamentare për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK), me mandat 5-vjeçar pa të drejtë rizgjedhjeje

Kuvendi i Kosovës

Në Kuvendin e Kosovës ka kaluar propozimi për zgjedhjen e komisionerit parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK).

Me 49 vota për, Kuvendi zgjodhi Remzije Zeqiraj komisionere parlamentare për Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK), me mandat 5-vjeçar pa të drejtë rizgjedhjeje.

Kundërkandidati i saj, Fadil Hadërgjonaj, mori 43 vota për.

Në votim morën pjesë 96 deputetë dhe katër fletëvotime prej tyre u cilësuan si të pavlefshme.

Nga gjashtë kandidatët që kandiduan për t’u zgjedhur në këtë pozitë, tre prej tyre u selektuan dhe deri më sot pritën për rezultatin e votave të deputetëve të Kosovës.

Tre kandidatët për komisionerë ishin: Sami Hajrullahu, Remzije Zeqiri dhe Fadil Hadërgjonaj.

Çështja e zgjedhjes së komisionerit kishte dështuar herën e parë në Kuvendin e Kosovës, e deputeti i LVV-së ka shpresa që diçka e tillë të mos ndodhë prapë.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika