Renault Austral i ri vjen premierë me gjeneratën e tretë të “4CONTROL Advanced”

Austral krejtësisht u ri ofron si “premierë” gjeneratën e tretë të sistemit me katër rrota të Renault "4CONTROL Advanced"

Renault zbulon Austral të ri

Renault vazhdon të ofrojë inovacion dhe të ofrojë më të mirën e teknologjisë për numrin më të madh të njerëzve me gjeneratën e tretë të “4CONTROL Advanced”.

Pasi, Austral i ri vjen si “premierë” me gjeneratën e tretë të sistemit me katër rrota të Renault “4CONTROL Advanced”.

I prezantuar dhe komercializuar në vitin 2007, sistemi i drejtimit me katër rrota të Renault po zhvillohet dhe po kthehet fuqishëm me një gjeneratë të tretë të përmirësuar.

Kjo vjen edhe si një ofertë unike në segmentin C-SUV, në gjendje të ofrojë komoditet të paparë në drejtimin e automjetit, shkathtësi të jashtëzakonshme dhe performancë dinamike të pakrahasueshme.

Foto nga premiera botërore e Renault Austral i ri

Ndërkaq, nga çdo sistem tjetër për segmentin e tij, ky sistem krenohet me rehati të pakrahasueshme, shkathtësi të jashtëzakonshme dhe performancë të pashembullt.

“Renault po prezanton teknologjinë e drejtimit me 4 rrota në platformën e re CMF-CD. Falë kontrollit elektronik të timonit të rrotave të pasme, tani është e mundur të modifikohet pezullimi i pasmë për të ofruar performancën më të mirë në të gjitha kushtet, manovrim në qytet, shkathtësi në rrugët rurale dhe malore, stabilitet dhe siguri në autostradë”, ka thënë Filippo Mantovani, Shef i Dinamikave të Automjeteve të Renault.

Në këtë drejtim, shumë i shkathët dhe i lehtë për t’u manovruar nëpër rrugët e qytetit, Austral krenohet me drejtim të jashtëzakonshëm për një SUV të segmentit C.

Siç bëhet e ditur, ndër tjerash aktivizuesi i drejtimit të Austral i vendosur në boshtin e pasmë mund t’i kthejë rrotat e pasme deri në 5° në drejtim të kundërt të rrotave të përparme (krahasuar me 3,5° në gjeneratën e mëparshme me lëvizje me 4 rrota) – një arritje e madhe teknike.

Me gjeneratën e fundit të teknologjisë MULTI-SENSE në Austral, shoferi tani mund të përforcojë përvojën dinamike të drejtimit.

Ndërsa, në varësi të mënyrës së zgjedhur të drejtimit të para-programuar: Eco, Comfort ose Sport, është e mundur të vendosni secilën nga 3 mënyrat në një nga 13 nivelet e ndryshme.

Ky funksion mund të aksesohet nëpërmjet ekranit OpenR, ose një butoni të ri specifik për funksionin që ndodhet në timon

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika