Reshjet e borës “bllokojnë” Nju Jorkun

Në shtetin perëndimor të Nju Jorkut bora ka arritur lartësinë në disa vende deri në 2 metra, duke mbyllur rrugët. Të shtunën pasdite, guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul, mbrojti gatishmërinë e shtetit për stuhi dhe tha se ekuipazhet kanë punuar pa u lodhur për të menaxhuar situatën

Një person largon borën në Buffalo, NY (foto:AP)

Një stuhi historike bore po godet të shtunën shtetin perëndimor të Nju Jorkut rreth 2 metra borë në disa vende, duke mbyllur rrugët, duke shkaktuar ndalime ngjarje dhe duke anuluar fluturimet fundjavën para festës së Falënderimeve.

Një tjetër raund i reshjeve të dendura të borës me efekt liqenor pritet të kthehet në zonën e Buffalo të shtunën mbrëma, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit. Me shumicën e shiritave të borës së dendur që bien mbi liqenin Ontario, në veri të metrosë Buffalo të shtunën pasdite, shkruan CNN.

“Edhe pse grupi do të lëvizë shpejt, është e mundur që sasi shtesë rreth një gjysmë këmbë ose më shumë mund të ndodhin në të gjithë zonën e metrosë Buffalo,” tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Dy të vdekur, rrugë të mbyllura dhe fluturime të anuluara nga reshjet e forta të borës në New York

Të shtunën pasdite, guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul, mbrojti gatishmërinë e shtetit për stuhi dhe tha se ekuipazhet kanë punuar pa u lodhur për të menaxhuar situatën.

“Kjo është përpjekja që ne kemi bashkuar: duke sjellë burime, njerëz, pajisje nga e gjithë shteti i Nju Jorkut. Dhe për shkak se ishim kaq parandalues ​​në këtë grevë, ne ishim në gjendje të shmangnim shumë tragjedi”, tha Hochul.

Ajo falënderoi njujorkezët perëndimorë për mbylljen e autostradave kryesore, zbatimin e ndalimeve të udhëtimit dhe qëndrimin në shtëpi përpara se të fillonte të binte bora, gjë që ndihmoi në parandalimin e aksidenteve, mbrojtjen e jetës njerëzore dhe sigurimin e rrugëve të sigurta dhe të pastra për shërbimet e urgjencës.

Hochul tha se ajo po dyfishon numrin e anëtarëve të Gardës Kombëtare të Nju Jorkut në terren në Erie County për të kontrolluar banorët dhe për të ndihmuar në heqjen e borës.

Shija e redaktorit

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Rama e quan “hap historik” votimin Pro anëtarësimit të Kosovës...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka konsideruar si hap historik votimin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës(KiE) që i hap rrugë anëtarësimit...

Kurti: Me Kosovën aty, KiE fiton një demokraci të re...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi Asambleja Parlamentare e Këshilli të Evropës ka votuar “për” anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Përmes një...

Të fundit nga rubrika