Reshjet e borës “bllokojnë” Nju Jorkun

Në shtetin perëndimor të Nju Jorkut bora ka arritur lartësinë në disa vende deri në 2 metra, duke mbyllur rrugët. Të shtunën pasdite, guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul, mbrojti gatishmërinë e shtetit për stuhi dhe tha se ekuipazhet kanë punuar pa u lodhur për të menaxhuar situatën

Një person largon borën në Buffalo, NY (foto:AP)

Një stuhi historike bore po godet të shtunën shtetin perëndimor të Nju Jorkut rreth 2 metra borë në disa vende, duke mbyllur rrugët, duke shkaktuar ndalime ngjarje dhe duke anuluar fluturimet fundjavën para festës së Falënderimeve.

Një tjetër raund i reshjeve të dendura të borës me efekt liqenor pritet të kthehet në zonën e Buffalo të shtunën mbrëma, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit. Me shumicën e shiritave të borës së dendur që bien mbi liqenin Ontario, në veri të metrosë Buffalo të shtunën pasdite, shkruan CNN.

“Edhe pse grupi do të lëvizë shpejt, është e mundur që sasi shtesë rreth një gjysmë këmbë ose më shumë mund të ndodhin në të gjithë zonën e metrosë Buffalo,” tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Dy të vdekur, rrugë të mbyllura dhe fluturime të anuluara nga reshjet e forta të borës në New York

Të shtunën pasdite, guvernatorja e Nju Jorkut, Kathy Hochul, mbrojti gatishmërinë e shtetit për stuhi dhe tha se ekuipazhet kanë punuar pa u lodhur për të menaxhuar situatën.

“Kjo është përpjekja që ne kemi bashkuar: duke sjellë burime, njerëz, pajisje nga e gjithë shteti i Nju Jorkut. Dhe për shkak se ishim kaq parandalues ​​në këtë grevë, ne ishim në gjendje të shmangnim shumë tragjedi”, tha Hochul.

Ajo falënderoi njujorkezët perëndimorë për mbylljen e autostradave kryesore, zbatimin e ndalimeve të udhëtimit dhe qëndrimin në shtëpi përpara se të fillonte të binte bora, gjë që ndihmoi në parandalimin e aksidenteve, mbrojtjen e jetës njerëzore dhe sigurimin e rrugëve të sigurta dhe të pastra për shërbimet e urgjencës.

Hochul tha se ajo po dyfishon numrin e anëtarëve të Gardës Kombëtare të Nju Jorkut në terren në Erie County për të kontrolluar banorët dhe për të ndihmuar në heqjen e borës.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika