Restoranti më i vjetër në Los Angeles

Saugus Cafe është restoranti më i vjetër i qytetit Los Angeles i cili karakterizohet me ushqimin tradicional ndër vite

Saugus Cafe -Los Angeles në vitin 1957
Saugus Cafe -Los Angeles në vitin 1957

Jeta moderne e luksi jo gjithmonë, janë të preferuarat e njerëzve. Shpesh ata pëlqejnë tradicionalen dhe gjërat antike. Një pamje të tillë ofrohet në “Saugus Cafe” që është restoranti më i vjetër në Los Angeles por në të njëjtën kohë edhe më i frekuentuari e sidomos nga turistët.

“Saugus Cafe” në fakt filloi jetën si “Saugus Eating House”.

Saugus Cafe -Los Angeles në vitin 1957

Restoranti filloi punën në vitin 1886 me rritjen e një lugine të madhe të nxitur nga hapja e tunelit të trenit San Fernando aty pranë. Lidhja hekurudhore e Paqësorit Jugor midis San Franciskos dhe Los Anxhelosit nënkuptonte ndalesa të nevojshme në vende si Newhall, duke u dhënë njerëzve një shans të hidheshin për të darkuar në këtë kafene.

Brenda restorantit Saugus Cafe

Presidenti Benjamin Harrison thuhet se ka ngrënë atje gjatë fushatës në 1890, dhe në vitin 1903.

Emri “Saugus Cafe” ka gjithashtu historinë e vet. Henry Newhall, një biznesmen dhe zhvillues i madh në qarkun verior të Los Angeles në vitet e 1800-ta lindi në Saugus, përkatësisht në Massachusetts në vitin 1825.

Ai e mbajti emrin me vete gjatë aventurave të tij dhe iu dha mundësia të ofronte të drejta emërtimi për pjesën më të madhe të pronës që morri në një grant toke prej gati 46 mijë e 500 hektarësh të njohur në atë kohë si Rancho San Francisco. Kështu, stacioni i parë hekurudhor i qytetit të Newhall-it u emërua Saugus dhe më pas u krijua kafeneja.

Saugud Cafe -2022

Gjatë fundjavave turmat e mëngjesit dhe paradrekës zbresin për pjata me vezë dhe një biftek të skuqur të pulës. Vendi është i gjatë dhe i ulët, më i gjerë se një makinë hekurudhore, por me të njëjtin lloj tërheqjeje vizuale.

Ka artefakte të vjetra, copëza gazetash dhe pamje filmash të aksioneve të vendosura nëpër mure dhe perde të rrëmujshme që varen në kabinat e gjelbërta të thella.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika