Revista “Filologji” pajiset me ISSN

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” ka njoftuar se revista “Filologji” tashmë është pajisur me ISSN, në mënyrën online me numrin 3027-5113, ndërsa në print me numrin 3027-5105

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” ka njoftuar se revista “Filologji” tashmë është pajisur me ISSN, në mënyrën online me numrin 3027-5113, ndërsa në print me numrin 3027-5105.

“Filologji” është revistë për studime filologjike, e themeluar në vitin 1996, e cila boton artikuj shkencorë origjinal dhe recensione mbi tema nga fusha e filologjisë në gjuhën shqipe dhe në gjuhën angleze.

“Marrë parasysh kompleksitetin multikulturor e multimedial të përdorimit të fjalës/tekstit në shek. XXI, revista inkurajon edhe botimin e artikujve që tejkalojnë kufijtë tradicionalë të studimit filologjik dhe trajtojnë tekstet në mënyrë ndërdisiplinare”, thuhet në njoftim.

Revista është e hapur për studime të strukturës së gjuhës, studime gjuhësore tipologjike, të kontakteve gjuhësore, studime letrare e të tjerë.

Revista aktualisht është e indeksuar në CEEOL dhe synon të indeksohet edhe në platforma të tjera.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika