Rezervantet më të bukura natyrore në Belgjikë

Nëse keni pasur përshtypjen se Ardennet e harlisur janë opsioni i vetëm i Belgjikës për të humbur në natyrë, atëherë mendoni përsëri. Katër rezervatet e mbrojtura shtrihen nga streha e zogjve deri te pylli i lartë i ahut e tek malet e mjegullta që strehojnë macet e rralla.

Rezervantet më të bukura natyrore në Belgjikë
Rezervantet më të bukura natyrore në Belgjikë
  1. Hoge Kempen

Pavarësisht nga emri i tij, 5 mijë e 700 hektarët e terrenit që përbëjnë Hoge Kempen janë kryesisht të rrafshëta, me pyje të bollshme pishe dhe liqene të mëdha, duke krijuar pamje panoramike mahnitëse nga disa majat e kodrave që janë të pranishme.

Dikur një sipërfaqe e madhe toke për minierat e qymyrit, parku kombëtar artificial tani është zona më e madhe pyjore në Flanders. Mbi 200 kilometra shtigje ecjeje janë vendosur për alpinistët dhe peizazhi ndryshon në mënyrë drastike në varësi të cilës një nga gjashtë portat që zgjidhni të hyni.

1.Hoge Kempen
1.Hoge Kempen
  1. Parku Natyror Eifel

Rezervati natyror më i ftohtë dhe më i largët në Belgjikë ndodh gjithashtu të jetë shtëpia e kafshëve të egra më të pakapshme. Përveç derrave dhe drerëve tuaj të egër standardë, Fens i Lartë ka tërhequr macet e egra dhe gropat e zeza, dhe që nga mijëvjeçari i ri, rrëqebulli është parë përsëri këtu për herë të parë në tre shekuj.

Natyra e saj e hershme dhe mjegullat e shpeshta të ulëta të rajonit nënkuptojnë se nuk ka gjasa të dalloni macen e egër, megjithëse prania e tij e padukshme sigurisht shton karakterin mistik të vendit. Një pjesë e lugëve të parkut, të cilat shtrihen deri në provincat gjermane datojnë në epokën e fundit të akullit.

2. Parku Natyror Eifel
2. Parku Natyror Eifel
  1. Zwin

Në bregdetin belg, Zwin është një ndalesë thelbësore jo vetëm për adhuruesit e natyrës, por edhe për vëzhguesit e shpendëve. Përpara se këto fusha kënetore të merrnin statusin e tyre si një aeroport ndërkombëtar shpendësh, mijëra zogj shtegtarë e përdorin atë si një ndalesë pushimi përpara se të nisen ose të kthehen nga kullotat më të ngrohta afrikane, rruga e brendshme ujore që ata formuan e ktheu Bruges-in në qytetin port më të pasur mesjetar të Evropës.

Bllokimi i tij eventual çoi gjithashtu në shkëputjen e qytetit nga oqeani, por balta dhe këneta me kripë mbetën për të krijuar një biotop unik. Në vitin 1952, Zwin u bë rezervati i parë natyror i Flanders dhe sot, familjet e tij të lejlekëve të bardhë, turnetë e çiklizmit në duna dhe shëtitjet e tij të bujshme  janë të pëlqyera në shkallë kombëtare.

3. Zwin
3. Zwin
  1. Pylli Sonia

Gjithmonë atje për të siguruar një frymë ajri të pastër dhe një arratisje nga jeta e trazuar e qytetit, Pylli me gjethe Sonian, i vendosur në juglindje të bërthamës së Brukselit, ka fituar pseudonimin “katedralja e ahut”. Tani e quajtur një mushkëri e gjelbër thelbësore për zemrën e Evropës, këta pyje të lashtë kanë parë metropolin të ngrihet rreth tij.

Duke filluar në epokën e hekurit, 4 mijë hektarë pyje dikur ishin pjesë e një kufiri natyror të gjerë të ahut dhe lisave që shtriheshin nga Brabant deri në veri të Francës. Julius Caesar e quajti atë si “Pylli i Qymyrgurit” në De Bello Gallico, dhe derrat e egër, dhelprat dhe kaprolli ende enden të lirë në të, prandaj mbajini sytë hapur në atë shëtitje.

4. Pylli Sonia
4. Pylli Sonia

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika