“Rezistenca paqësore”, Baraliu për Rugovën: Njeri që ka bërë shumë për atdheun, por në politik ka bërë disa gabime

Mazllum Barali ka theksuar se Rugova ka qenë një njeri që ka bërë shumë për atdheun dhe një intelektual i mirëfilltë. Por, sipas Baraliut, në politik Ruogva ka disa të meta, duke theksuar njëra nga to ishte politika e tij që quhej “rezistenca paqësore” në kohën kur vriteshin, torturoheshin e burgoseshin nga regjimi jugosllav të rinjtë shqiptarë.

Profesori i të drejtës kushtetuese, Mazlum Baraliu

Profesori i të drejtës kushtetuese, Mazlum Baraliu, ka komentuar figurën e ish-presidentin historik të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Barali ka theksuar se Rugova ka qenë një njeri që ka bërë shumë për atdheun dhe një intelektual i mirëfilltë.

“Njëri i urtë, njëri i ndershëm, i qetë, intelektual i mirëfilltë, njëri që ka fol pak e ka bërë shumë”, ka thënë Baraliu.

Por, sipas Baraliut, në politik Ruogva ka disa të meta, duke theksuar njëra nga to ishte politika e tij që quhej “rezistenca paqësore” në kohën kur vriteshin, torturoheshin e burgoseshin nga regjimi jugosllav të rinjtë shqiptarë.

“Por, nëse flasim për trashëgimin e tij politike, sigurisht ka meritat e tij të veçanta, por edhe problemet të cilat i dimë të gjithë ne. I pari gabim ishte, që politika pa kufi që vazhdonte të ai, që quhej rezistencë paqësore, ka pasur pasojë dhe po të mos dilte rezistenca aktive, po të mos organizohej ky popull për mes bijave dhe bijëve të tij, nuk do të kishim këtë ecur dhe këtë gjendje që kemi sot, dhe as lirinë dhe as pavarësinë, prandaj diçka që në një kohë kur na ikshin djemtë kur na vriteshin nga armata jugosllave, na vinin në arkivole, torturoheshin e burgoseshin të qëndrosh e të thuash ne do të qëndrojmë sic quhej ajo rezistenca pasive ganidane, por ka qenë diçka që nuk është varë vetëm nga ai…”, ka shtuar ai.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika