Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Këngëtarja barbadiane, Robyn Rihanna Fenty, e njohur gjerësisht si Rihanna, është shfaqur miliarderja më e re në Shtetet e Bashkuara, e cila ka një vlerë prej 1.4 miliardë dollarësh

Rihanna miljarderja më e re në Shtete e Bashkuara të Amerikës

Këngëtarja 34-vjeçare dhe CEO e Fenty Beauty zbukuroi listën vjetore të Forbes të grave më të pasura të bëra vetë në Amerikë për të tretin vit radhazi.

Ajo u rendit e 21-ta në përgjithësi dhe është miliarderja e vetme e listës nën moshën 40 vjeç. Disa nga pasuria neto prej 1.4 miliardë dollarësh e Rihanna-s janë nga karriera e saj e suksesshme muzikore. Pjesa më e madhe është nga tre kompanitë e saj të shitjes me pakicë: Fenty Beauty, Fenty Skin dhe Savage X Fenty.

Ilustrim

Në mars, Bloomberg raportoi se të brendshmet Savage X Fenty po punonin me këshilltarë për një IPO që potencialisht mund të vlerësohej në 3 miliardë dollarë. Rihanna zotëron 30% të asaj kompanie.

Ajo zotëron gjithashtu gjysmën e Fenty Beauty, e cila gjeneroi 550 milionë dollarë të ardhura në vitin 2020. Gjysma tjetër e kompanisë është në pronësi të konglomeratit francez të modës luksoze LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton).

Numrat janë mbresëlënës, por Rihanna ka thënë se fokusi i saj nuk është te vlerësimet dhe vlerësimet.

Në vitin 2019, ajo tha për T Magazine të The New York Times se për shkak se ajo kurrë nuk kishte planifikuar të bënte një pasuri, arritja e piketa financiare “nuk do të më pengonte të punoja”.

Ilustrim

Nëntë herë fituesja e çmimit Grammy tha gjithashtu se ajo dëshiron t’i japë ato para për kauzat e kësaj çështjeje, gjithsesi.

“Paratë e mia nuk janë për mua; Është gjithmonë mendimi se unë mund të ndihmoj dikë tjetër, “tha ajo. “Bota vërtet mund të të bëjë të besosh se gjërat e gabuara janë prioritet dhe kjo të bën të humbasësh thelbin e jetës, atë që do të thotë të jesh gjallë.”

Në vitin 2012, Rihanna filloi një fond filantropie, Fondacioni Clara Lionel (CLF). Ai synon të “mbështesë dhe financojë iniciativat novatore të arsimit dhe qëndrueshmërisë ndaj klimës”, sipas faqes së saj të internetit.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika