Rikthehen Çmimet e lojërave Bafta 2022

Tim Dawson dhe Wren Brier me çmimet e tyre për "Unpacking", e cila u shpall loja e vitit.

Mbrëmjen e së enjtes, çmimet e lojërave “Bafta” u zhvilluan në Queen Elizabeth Hall, në Londër. Kjo ceremoni ka mbledhur industrinë ndërkombëtare të videolojërave, transmeton “The Guardian”.

Fituesi më i madh i natës ishte “PlayStation 5 Sci-fi shooter Returnal”, i cili fitoi vlerësime për arritjet audio dhe muzikë së bashku me çmimin prestigjioz të lojës më të mirë. Aktori kryesor në lojë, Jane Perry, fitoi gjithashtu çmimin për interpretimin në një rol kryesor për portretizimin e saj të skautit të hapësirës prej çeliku, Selene. Interpretuesja në një rol dytësor u fitua nga Kimberly Brooks, e cila luajti Hollis Forsythe në lojën “Psychonauts 2”.

Shumë nga lojërat e nominuara u zhvilluan në kushte sfiduese gjatë pandemisë. “Kjo ishte një lojë vërtet e vështirë për t’u përfunduar,” tha një zhvillues i “Forza Horizon 5”, duke marrë çmimin për lojën më të mirë britanike.

“The Artful Escape” fitoi çmimin për arritje artistike dhe aventura ndërsa “Chicory: A Colorful Tale” fitoi në kategorinë familjare. I gjithë ekipi prej tetë personash që qëndron pas aventurës së fotografisë “TOEM” doli në skenë për të marrë çmimin për lojën debutuese.

“No Man’s Sky”, i cili u publikua për herë të parë në vitin 2016 me polemika të konsiderueshme, u cilësua si loja më e mirë në zhvillim, ndërsa “Ratchet & Clank: Rift Apart” fitoi për animacion dhe arritje teknike.

Çmimi i lojës së vitit, i vendosur nga një votim publik, u fitua nga “Unpacking”, një lojë prekëse, medituese për lëvizjen e shtëpisë dhe organizimin e pasurisë.  Kjo lojë mposhti konkurrentët me buxhet më të madh si “Marvel’s Guardians of the Galaxy” dhe lojën e udhëtimit në kohë të art-deco “Deathloop”. Pavarësisht nominimeve në pesë kategori, “Deathloop” nuk fitoi asnjë. Loja tjetër më e nominuar, aventura e çuditshme, bashkëpunuese “It Takes Two”, fitoi kategorinë e pronës me shumë lojtarë dhe atë origjinalen.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika