Historiku i Lojërave Olimpike

Lojrat e para Olimpike u mbajtën në vitin 776 p.e.s

Lojërat Olimpike

Lojërat e sotme Olimpike nuk janë vetëm një ngjarje e madhe sportive, por përbëjnë edhe një përpjekje për të përhapur ideale fisnike.

Por, cila është zanafilla e këtyre Lojërave?

Sipas legjendës, Lojrat e lashta Olimpike u themeluan nga Heracles (Hercules Romake), një bir i Zeusit.

Lojërat e para Olimpike u mbajtën në vitin 776 p.e.s (megjithëse përgjithësisht besohet se Lojrat po vazhdonin për shumë vite). Në këtë Olimpiadë ka fituar Coroebus në vrapim rreth 192 metra.

Lojërat e lashta Olimpike u rritën dhe vazhdonin të luanin çdo katër vjet për gati 1200 vjet. Në vitin 393 të es, perandori romak Theodosius I, një i krishterë, shfuqizoi Lojërat për shkak të ndikimeve të tyre pagane.

Pierre de Coubertin propozon lojëra të reja olimpike

Përafërsisht 1500 vjet më vonë, Pierre de Coubertin ka ringjallur Lojërat Olimpike. Coubertin tani njihet si “le Rénovateur”. Coubertin ishte një artistokrat francez i lindur më 1 janar 1863. Ai ishte vetëm shtatë vjeç kur Franca u kapërcye nga gjermanët gjatë Luftës Franko-Prusiane të vitit 1870.

Ilustrim

Përpjekja e Coubertinit për të tërhequr Francën në sport nuk është pritur me entuziazëm. Në vitin 1890, ai ka organizuar dhe themeluar një organizatë sportive “Union des Sociétés Françaises de Sports Athletics (USFSA)”. Dy vjet më vonë, Coubertin ngriti idenë e tij për të ringjallur “Lojërat Olimpike”.

Në një takim të “Union des Sport Athletics në Paris” më 25 nëntor 1892, Coubertin ka deklaruar: Le të eksportojmë vozitësit tanë, vrapuesit tanë, konkurrentët tanë në toka të tjera. Kjo është tregti e vërtetë e lirë e së ardhmes; dhe ditën kur ajo futet në Evropë, shkaku i Paqes do të ketë marrë një aleat të ri dhe të fortë.

 

 

 

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika