Rizvanolli merr pjesë në Dialogun e parë Ministror të Energjisë në Athinë, fokusi ishte te siguria e energjisë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka njoftuar se ka marrë pjesë në Dialogun e parë Ministror të Energjisë në Athinë. Tutje Rizvanolli ka thënë se "është kritike që bashkëpunimi mes shteteve të ndërtohet jo vetëm duke u bazuar në zhvillim ekonomik por në vlerat tona të përbashkëta evropiane, të paqes e demokracisë"

Pamje nga takimi

Ministrja e Energjisë, Artane Rizvanolli ka njoftuar se me ftesë të ministrit grek për Energji dhe Mjedis, Kostas Skrekas, ka marrë pjesë në Dialogun e parë Ministror të Energjisë në Athinë.

Ministrja Rizvanolli në këtë ngjarje ka marrë pjesë së bashku me ministrat Balluku nga Shqipëria, Hristov nga Bullgaria, Popescu nga Rumania, si dhe Pichetto Fratin nga Italia.

“Fokusi kryesor i kësaj konference është Siguria e Energjisë e cila mund të arrihet vetëm përmes bashkëpunimit të ngushtë mes shteteve mike e partnere, në të cilin varen pavarësia dhe siguria energjetike e Evropës”, ka thënë Rizvanolli.

Sipas Rizvanollit, është kritike që ky bashkëpunim të ndërtohet jo vetëm duke u bazuar në zhvillim ekonomik por në vlerat tona të përbashkëta evropiane, të paqes e demokracisë.

“Takime të tilla domethënëse e të frytshme në nivel politik e edhe më të shpeshta në atë teknik janë tejet të rëndësishme për të shfrytëzuar plotësisht komplementaritetin tonë energjetik, për të tejkaluar kështu krizën si dhe zhvilluar më tej sektorin”, ka shkruar tutje ministrja e Energjisë, Artane Rizvanolli.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika