Rizvanolli: Ne i dhamë Shqipërisë 127 mijë MWh, po ia marrim vetëm 1 mijë për t’i evituar reduktimet

Sipas ministres së Ekonomisë, Artane Rizvanolli, bashkëpunimi në mes të KEK-ut dhe KESH-it ka sjellë rezultate të prekshme për qytetarët sa i përket furnizimit me energji elektrike

Artane Rizvanolli, ministrja e Ekonomisë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka shkruar në rrejtin social Twitter, ku ka thënë se bashkupunimi me Shqipërinë është shumë i rëndësishem. Sipas Rizvanollit, Korporata Energjetike e Kosovës(KEK) i kishte dhënë Korporatës Energjetike të Shqipërisë (KESH) energji elektrike.

“KEK deri sot i ka dhënë KESH-it 121.7 mijë MWh. Sot po marrim më pak se 1 mijë MWh për të evituar reduktimet”, ka shkruar Rizvanolli në Twitter.

“Këto janë rezultatet e prekshme për qytetarët kur ne bashkëpunojmë!”, ka shtuar  Rizvanolli.

Kosovën e ka goditur kriza energjetike, duke shkaktuar reduktime nga ana e KEDS-it.

Ndërsa Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë, i ka bërë thirrje KEDS-it që të mos ketë reduktime të energjisë elektrike për bizneset.

Sipas tyre, kjo do t’i dëmtonte rëndë bizneset si dhe do të kishte pasoja në humbjen e tregut brenda dhe jashtë vendit duke rezultuar kështu në humbje të vendeve të punës.

Dhoma e Tregtisë, gjithashtu, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës, të ndërmarrë masa paraprake dhe KEDS-it të furnizojë 24h më energji elektrike bizneset.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika