Rizvanolli: Nga tani identifikimet dhe nënshkrimet elektronike janë valide

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, të martën e 17 janarit, ka bërë të ditur se nga tani, identifikimet dhe nënshkrimet elektronike janë valide dhe mund të realizohen përmes telefonit apo pajisjeve të tjera, pa pasur nevojë për takime fizike

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli në konferencë për media

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, të martën e 17 janarit, ka bërë të ditur se nga dita e sotme, identifikimet dhe nënshkrimet elektronike janë valide dhe të rregulluara në bazë të rregulloreve nga Direktiva Evropiane.

“Nga tani identifikimet dhe nënshkrimet elektronike janë valide dhe te rregulluara me rregullore te veçanta të transpozuara nga Direktiva Evropiane”, ka shkruar Rizvalloni në llogarinë e saj në Facebook.

Ndërkaq ka shpjeguar se bizneset, qytetarët dhe institucionet do të mundë të nënshkruajnë dokumentet pa pasur nevojë për takime fizike.

“Bizneset, institucionet e qytetarët do ta kenë mundësinë që t’i përshpejtojnë procedurat e nënshkrimit të dokumenteve pa pasur nevojë për takime fizike”, ka shtuar Rizvanolli, duke theksuar se një gjë të tillë të interesuarit mund ta bëjnë përmes telefonit, tabletit apo kompjuterit pavarësisht vendndodhjes.

“Kjo thjesht mund të bëhet nga telefoni, tableti apo kompjuteri ku do që ndodheni”, ka përfunduar Rizvanolli.

Bashkëngjitur mund të gjeni edhe Ligjin dhe Rregulloren për identifikim elektronik.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika