Rizvanolli njofton për hapjen e aplikimit për subvencionimin e pajisjeve efiçiente

E para e ekonomisë, Artane Rizvanolli, ka treguar se është hapur afati për aplikim për subvencionim të pajisjeve efiçiente

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka bërë të ditur se që nga dita e premte (sot), është hapur afati për hapjen e aplikimit për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për qytetarët e Kosovës.

Rizvanolli theksoi se afati për fazën e parë është i hapur nga sot deri më datën 25 nëntor, kurse afati i fundit për fazën e dytë është data nëntë nëntor e këtij viti.

“Afati për fazën e parë është i hapur nga sot deri më datën 25 nëntor 2022, ndërsa afati i fundit për fazën e dytë është 9 nëntor 2022”, ka thënë ajo.

Tutje, Rizvanolli theksoi se thirrjes për aplikim nuk i janë përgjigjur të gjithë ata që kanë të drejtë, kjo sipas saj ka dhënë mundësinë që të rihapet thirrja përsëri.

“Jo të gjithë e kanë shfrytëzuar të drejtën, kjo d.m.th. që kemi mundësi ta rihapim thirrjen dhe të përfitojnë edhe një numër më i madh sesa kanë përfituar tani”, ka thënë ajo.

Rizvanolli më tej bëri të ditur se thirrjes u janë përgjigjur 5992 qytetarë, kurse në fazën e dytë kanë qenë 2377 prej tyre, e që në përqindje i bie se 40% e qytetarëve që kanë aplikuar në fazën e parë e kanë vazhduar në fazën e dytë.

Rizvanolli njoftoi se do të finalizohen 2228 prej tyre. Në komisionet për ankesa sipas Rizvanollit janë shtruar 14 ankesa dhe se sipas saj janë adresuar të gjitha.

“Sipas vendimeve të komisioneve që i kanë vlerësuar këto aplikime, do të finalizohen 2228 marrëveshje, këta kanë përfituar duke e arritur vlerën e një milion e 400 e 35 mijë e 800 euro. Vlerësimet janë bërë nga katër komisione, përveç tyre ka themeluar komisionin për ankesa, në mënyrë që të shqyrtohen ankesat. Komisioni i ankesave i ka pranuar 14 ankesa dhe janë adresuar të gjitha”, ka thënë Rizvanolli.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika