Rizvanolli për minierën Trepça: Zhvillimi i saj u kthye në binarë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka thënë se gjatë këtij viti në minierën Trepça, paga mesatare e minatorëve ishte 805 euro dhe se investimet kapitale janë rritur për 20 për qind

Foto e postuar në llogarinë e ministres së Ekonomisë, Artane Rizvanolli

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli të shtunën e tre dhjetorit ka treguar të arriturat e minierës Trepça gjatë këtij viti.

Ministrja Rizvanolli përmes një postimi ka treguar se gjatë vitit 2022, paga mesatare për minatorët ishte 805 euro.

Rizvanolli shtoi se gjatë këtij viti në minierën Trepça ishin të përfshirë më shumë se 200 punonjës për praktikë dhe se shpenzimet janë ulur për 18 për qind.

Tutje ka shtuar se investimet kapitale janë rritur për 20 për qind dhe se 1800 MWh energji janë kursyer në krahasim me vitin paraprak. “Zhvillimi i saj është kthyer në binarë”, ka thënë tutje Rizvanolli.

“Trepça është ndërmarrje me peshë socioekonomike e historike, për Mitrovicën e tërë Republikën”, ka theksuar ministrja e Ekonomisë.

Mes tjerash ajo ka theksuar se zhvillimi i minierës Trepça do të vazhdojë ta ketë përkrahjen e Qeverisë.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika