Rohde lavdëron Kosovën për ndihmën ushtarake ndaj Ukrainës

Ambasadori gjerman Jorn Rohde e ka quajtur të lavdërueshme veprimin e Kosovës për ndihmën e saj ndaj Ukrainës pavarësisht se Ukraina ende nuk e njeh atë si shtet

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde

Kosova do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus, me anë të ndihmës ushtarake.

E lidhur me njoftimin e ministrisë së mbrojtjes reagoi ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde.

Rohde e ka quajtur të lavdërueshme veprimin e Kosovës, pavarësisht se Ukraina ende nuk e njeh atë si shtet.

“Edhe pse Ukraina nuk e njeh ende Kosovën , qeveria kosovare po e ndihmon Ukrainën në luftën kundër pushtimit rus duke i mbështetur me pajisje ushtarake. Shumë e lavdërueshme, kryetar!”, shkroi Rohde.

 

Ndryshe, Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, në takimin e Grupit të Kontaktit për Mbrojtjen e Ukrainës ka njoftuar për paketën e parë të mbështetjes ushtarake që do të dërgohet në Ukrainë gjatë javës së ardhshme, e cila përbëhet nga dhjetëra kamionë taktikë, automjete taktike dhe autoblinda ushtarake.

“Për më tepër, në fjalën time njoftova për koordinimin dhe përgatitjen e pakos së dytë mbështetëse ushtarake që përbëhet nga mijëra predha të mortajave që do të dërgohet së shpejti në Ukrainë me qëllim mbështetjen e njësive ushtarake të Ukrainës për rritjen e fuqisë së zjarrit indirekt”, ka njoftuar ministri.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika