Rohde në Ditën e Evropës: Shpresoj që Kosovën ta shoh një ditë si pjesë të BE-së

"Shpresoj se do të ketë anëtare të reja së shpejti dhe një nga to shpresoj të jetë Kosova një ditë", ka deklaruar ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka uruar Ditën e Evropës, duke thënë se Bashkimi Evropian është projekt i papërfunduar pa shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Teksa ka festuar këtë ditë, e cila u shënua me disa aktivitete në sheshin kryesor të Prishtinës, përmes një videomesazhi ka thënë se shpreson që një ditë Kosova do t’i bashkohet atë që ai e ka quajtur si projektin më të suksesshëm të paqes në botë, Bashkimin Evropian.

“Shpresoj se do të ketë anëtare të reja së shpejti dhe një nga to shpresoj të jetë Kosova një ditë”, ka deklaruar Rohde.

Sipas Rohdes, Gjermania po bën gjithçka për ta mbështetur Kosovën drejt integrimit evropian.

“Gjermania vazhdon të mbështesë Kosovën në rrugën e saj drejt BE-së. Pa vendet e Ballkanit Perëndimor, Bashkimi Evropian nuk është projekt i plotë”, ka shkruar Rohde në rrjetin social “X”.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika