Rohde: Pajtohem plotësisht me deklaratën e Cholletit që të ecet përpara me Asociacionin

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde është pajtuar me deklaratat e këshilltarit të lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet për të ecur përpara me diskutimet për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde është pajtuar me deklaratën e këshilltarit të lartë amerikan, Derek Chollet se duhet të ecet tutje në lidhje me diskutimet për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.

“Jam plotësisht dakord, është shumë e rëndësishme të çojmë përpara diskutimin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë”, ka thënë Rohde.

Ndër të tjera, ai e ka mirëpritur pranimin e ftesës së Ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në një diskutim të organizuar nga Ambasada amerikane në Prishtinë, më 31 janar, për Asociacionin.

Ndryshe, të martën, Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet ka thënë se ka inkurajuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, që të pranojë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

Përmes një postimi në Twitter, ai ka thënë se kishte biseduar me Kurtin për këtë çështje të martën.

“Një temë kyçe ka qenë partneriteti ynë dhe synimi i përbashkët për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës”, ka shkruar Chollet në Twitter.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

Të fundit nga rubrika