Rohde për diskutimet e takimit Kurti – Sarrazin: Të mira dhe intensive për rrugën përpara në Procesin e Berlinit

Diskutimet e këtij takimi, ambasadori gjerman, Jorn Rohde, i quan të mira dhe intensive për rrugën përpara në Procesin e Berlinit

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka komentuar takimin e kryeministrit Albin Kurti dhe të dërguarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Diskutimet e këtij takimi, Rohde i quan të mira dhe intensive për rrugën përpara në  Procesin e Berlinit.

“I nderuar që kam përsëri si të ftuar në rezidencën time, kryeministrin Albin Kurtin, dhe të dërguarit tim për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. Diskutim i mirë dhe intensiv për rrugën përpara në Procesin e Berlinit”, shkroi ai.

Në këtë takim, shefi i ekzekutivit me Sarrazinin kanë diskutuar për zbatimin e marrëveshjeve të mobilitetit në Procesin e Berlinit, ndër to edhe për lëvizjen me letërnjoftime në mes të Kosovës dhe Bosnjë e Hercegovinës.

Temë diskutimi ishte bashkëpunimi rajonal dhe pritjet nga Samiti i radhës që do të mbahet në Berlin në 10-vjetorin e tij.

“Progresi në zbatimin e marrëveshjeve të mobilitetit në Procesin e Berlinit, bashkëpunimi rajonal dhe pritjet nga samiti i radhës që në 10-vjetorin e tij do të mbahet në Berlin, ishin temë e diskutimit. Kryeministri kujtoi rëndësinë që para samitit të radhës të fillojë zbatimi i marrëveshjes për udhëtim me letërnjoftime ndërmjet Kosovës dhe Bosnjë dhe Hercegovinës, që lehtëson lëvizjen e lirë të qytetarëve. Kryeministri theksoi se më 16 maj në Kotor të Malit të Zi, Kosova kërkoi që Ballkani Perëndimor të bëhet pjesë e Autoritetit Kundër Pastrimit të Parave (AMLA) të Bashkimit Evropian për të rritur integritetin financiar dhe për të forcuar bashkëpunimin në luftën kundër krimit financiar, kërkesë kjo që u bë pjesë e deklaratës së përbashkët të lëshuar në Kotor”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Kurti ka falënderuar emisarin gjerman edhe për rolin e tij në forcimin e raporteve në mes të Kosovës dhe Gjermanisë, si dhe në avancimin e bashkëpunimit rajonal.

Kurti takon Sarrazinin, kërkon të zbatohet marrëveshja për lëvizje me letërnjoftime me Bosnjën

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika