Rohde për marrëveshjen në Ohër: Tani kemi nevojë për përparim të shpejtë në të gjitha çështjet e dakorduara

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, ka thënë se tani "kemi nevojë për përparim të shpejtë në të gjitha çështjet e dakorduara"

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, ka reaguar mbi dakordimin e kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq në Ohër të Maqedonisë së Veriut, të shtunën e 18 marsit.

Përmes një postimi, ambasadori Rohde ka thënë që “tani kemi nevojë për përparim të shpejtë në të gjitha çështjet e dakorduara”.

“Në të vërtetë, pa vonesë ne tani kemi nevojë për përparim të shpejtë në të gjitha çështjet e dakorduara”, ka shkruar ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde.

Ndërsa zëdhënësi i Qeverisë së Gjermanisë, Steffen Hebestreit, ka uruar “këtë përparim për të vendosur marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe Serbisë në një bazë të re”.

Hebestrei ka thënë tutje se do të jenë “krahu” i Kosovës për të përmbushur perspektivën evropiane.

“Urime për këtë përparim për të vendosur marrëdhëniet mes #Serbisë dhe #Kosovës në një bazë të re! Tani gjithçka ka të bëjë me marrjen e udhëheqjes për mbajtjen dhe zbatimin e asaj që është rënë dakord. Ne do të jemi në krahun tuaj për të përmbushur perspektivën tuaj evropiane!”, ka shkruar Steffen Hebestreit.

 

 

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika