Ron DeSantis dorëhiqet nga gara për president të SHBA-së

Ron DeSantis, guvernatori republikan është tërhequr nga gara presidenciale duke pezulluar fushatën e tij, raporton The New York Times.

DeSantis ka thënë se ka marrë këtë vendim pasi mendon se kandidati tjetër, Donald Trump, është më superior për postin e kreut të Shtëpisë së Bardhë.

“Unë sot po pezulloj fushatën time. Trumpi është superior ndaj presidentit aktual, Joe Biden. Kjo është e qartë. E nënshkrova një premtim për të mbështetur kandidatin republikan dhe do ta respektoj atë premtim. Ai e ka mbështetjen time sepse ne nuk mund të kthehemi te garda e vjetër republikane e dikurshme”, është shprehur DeSantis, njëherit guvernator i Floridës.

Nga ana tjetër, ditë më parë, ish presidenti Donald Trump fitoi bindshëm në zgjedhjet presidenciale në shtetin e Iowas, andaj për DeSantis ky rezultat tregon “se s’ka kuptim të vazhdojë më tutje” garën partiake.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika