Rosacea, sëmundje kronike e lëkurës

Rosacea është sëmundje kronike e lëkurës që shkakton shqetësim dhe turp te pacienti

Personat që preken më shumë nga kjo sëmundje janë gratë prej moshës 30-50 vjeçare, me lëkurë të çeltë dhe të ndjeshme.

Shkaqet kryesore të shfaqjes së rosacesë mbeten debat në botën mjekësisë funksionale. Por se, aspekti gjenetik është faktor i rëndësishën në shfaqjen e kësaj sëmundje, por jo vendimtarë.

Si duket rosacea?

Sipas provave mjekësore, rosacea lidhet me dysboizën dhe infeksionet nësistemin tretës, çrregullimin e imunitetit dhe hormonet. Kjo sëmundje kronike duhet parë si çrregullim i gjithë organiizmit dhe jo vetëm i lëkurës.

Ushqimet e identifikuara që e shkaktojnë këtë sëmundje janë: qumështi dhe produktet e tij, majaja, çokollata, alkooli, salca e sojës, ushqimet pikante dhe ushqimet e pijet e nxehta.

Llojet e rosacesë

Për personat me rosacenë, është e nevojshme të kryhet një dietë eliminuese e ekuilibruar ose të bëhet një test i mostolerancës ushqiimore për të zbuluar se cilat ushqime shkaktojnë rosacenë.

Personat në luftë me rosacenë, sygjerohen nga mjektë që preferohet të aplikohet një dietë anti-inflamatore. Kjo dietë është mesdhetare që përfshin peshk dhe ushqim deti.

Simptomat e rosacesë

Ndërsa, strategjitë e nevojshme terapeutike përfshijnë balancimin e hormoneve të gjendrave mbiveshkore, tiroide, reduktimin e shkaktarëve mjedisorë, përforcimin e sistemit imunitar, mikrobiomën e zorrëve, hormonet seksuale, ekspozimin në diell dhe përmirësimin e funksionit të tretjes.

Gjatë kësaj periudhe, këshillohet të gjeni ushqime të pasura me antioksidues, acide omega-3 yndyrore, fibra, zink dhe vitaminë A.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika