Rrecaj: Gjykimi i shkallës së parë ndaj ish krerëve të UÇK-së zgjat së paku 3-4 vjet

Për procesin e gjykimit të ish-krerëve të UÇK-së, në një bisedë me Blerina Neziri dhe Lirik Sylmetaj, në emisionin Magazina, në Radio Dukagjini, ka folur avokati Tahir Rrecaj

Tahir Rrecaj,avokat

Gjykimi në Hagë ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, ndaj të akuzuarve për krimin e luftës, pritet të fillojë në mesin e muajit mars.

Gjykimi ishte paraparë të fillonte me 1 mars, porse në lidhje me të kërkuar të mërkurën në lidhje me vendimin për vendimin, palët që kanë që të shtyjnë vendimin për pak javë.

Zyra e shumë Prokurorit të Specializuar (ZPS) ka deklaruar t’u duhen më se 700 orë për të bërë çështjen e tyre.

Për proceset e gjykimit të ish-krerëve të UÇK-së, në një bisedë me Blerina Nezirin dhe Lirik Sylmetaj, në emisionin Magazina, në Radio Dukagjini, ka folur avokati Tahir Rrecaj.

Rrecaj ka pasur për të zgjatur një proces kritik ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit, mund të zgjasë së paku tre deri në katër vjet.

“Duke pasur parasysh që mbi 300 dëshmitarë dhe shumë prova materiale, procesi që gjykohet në shkallën e parë do të marrë kohë së paku tre deri në katër vjet”, ka thënë Rrecaj për Radio Dukagjinin.

Avokati Rrecaj ka folur edhe për fajin me 26 vjet burgim, për ish-pjesëtarin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa nën pretendimin se ka kryer krime lufte, për të cilin thotë gjykata në këtë rast zbatoi ligjin e gabuar.

“Vendimi për komandant Calin ka qenë jo i ligjshëm për shkak se gjykata ka zbatuar ligjin e gabuar. Është dashur të zbatohen ligjet e kohës kur pretendohet se është kryerja e veprave nga Salih Mustafa. Pas heqjes së dënimit me vdekje me rregullohen e UNMIK-ut, mbi ligjet e zbatueshme në Kosovë, i vetmi nuk ka mundur t’i shqiptohet komandat Calit, është faji me burgim prej 15 ditësh deri në 15 vjet”, ka thënë avokati Rrecaj. , duke shtuar se e njejta gjë do të duhej të praktikohej edhe ndaj rastit të ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi.

 

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

FES të hënën publikon draft-statutin e Asociacionit

Fondacioni Friedrich Ebert (FES), të hënën e 30 janarit, do të prezantojë draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës...

Plagosja e nënës dhe vajzës në Fushë Kosovë – Si...

Një plagosje ndodhi të shtunën rreth orës 11:45 në rrugën ‘Besa Besë’ në Fushë Kosovë, ku nënë e bijë u plagosën nga një i...

Hetimet e para të IPK-së: Sabit Islami vdiq pasi plagosi...

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e plagosjes së dy grave në Fushë Kosovë, siç është raportuar gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë, i dyshuari...

Të fundit nga rubrika