Rreziqet e cigareve elektrike apo “vaping”

Nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga një zakon i pirjes së duhanit, nuk jeni vetëm. Gati 7 nga 10 duhanpirës thonë se duan të lënë atë sepse është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për shëndetin tuaj.

Cigarët elektrike apo “vaping"

Pirja e duhanit dëmton pothuajse çdo organ në trupin tuaj, përfshirë zemrën. Gati një e treta e vdekjeve nga sëmundjet e zemrës janë rezultat i pirjes së duhanit dhe atë të dorës së dytë.

Gjatë viteve të fundit, cigaret elektrike kanë shpërthyer në popullaritet në mbarë vendin. Ndërsa, dikur shihej si një alternativë më e sigurt.

Doktori dhe infermieri shëndetsor, Arnold Facklam vazhdimisht komunikon me njerëz që vuajnë nga varësi të tilla përmes rrjeteve sociale.

Ai thotë se problemi nuk është domosdoshmërisht avulli, por kimikatet në produkt.

“Indi delikat i mushkërive nuk është krijuar që ky lloj kimikati të futet atje, të cilit ne thjesht ia japim atë.”

Cigarët elektrike apo “vaping”

Aditivët që shtojnë aromë mund të shkaktojnë një përgjigje inflamatore të quajtur EVALI.

“Këmbimi i gazit në mushkëritë tuaja është i prekur dhe tani ju nuk jeni duke oksigjenuar dhe ajrosur siç duhet të dilni duke punuar që do të thotë se oksigjeni që hyn dhe CO2 që del nuk funksionojnë së bashku me njëri-tjetrin.”

Kjo mund të shkaktojë dështim të frymëmarrjes dhe madje të jetë vdekjeprurëse. Kjo është gjithnjë e më e zakonshme tek të rinjtë.

“Transplanti i parë i dyfishtë i mushkërive lidhur me këtë ishte një adoleshent.”

Facklam tha se rikuperimi është i mundur, por lënia e çdo lloj duhani ose avulli është e domosdoshme.

Nëse tashmë jeni të varur nga nikotina, ai rekomandon barna me nikotinë mbi cigaret elektronike. Bisedoni me kujdesin tuaj parësor ose mjekun e familjes për opsionet.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika