Rreziqet e dietave moderne në organizimin e njeriut

Dietat moderne shumë të popullarizuara, por para se të filloni një të tillë duhet të jeni në njohuri për rreziqet e mundshme që rrjedhin prej saj sepse humbja e peshës ka të bëjë më shumë sesa thjesht atë që hani

Rreziqet e dietave moderne në organizimin e njeriut

Në ditët e sotme, dietat moderne janë shumë të popullarizuara, që mbi të gjitha mund të na bëjnë përshtypje sepse ndiqen edhe nga njerëz të famshëm.
Por, para se të filloni një të tillë duhet të jeni në njohuri për rreziqet e mundshme që rrjedhin prej saj.

Ata premtojnë humbje të shpejtë në peshë, ku dietologia dhe nutricionistja amerikane, Erika Graziani, tha se duhet të shmangni dietat e modës.

“Kjo është gjëja më e madhe që dëgjoj nga shumë klientë të mi është se kam provuar çdo dietë dhe ato do të funksionojnë për një kohë, dhe më pas, sapo të largohem, do të rifitoj peshën.”

Graziani tha se rregullat e dietave të modës shpesh i bëjnë ato të paqëndrueshme.

“Edhe nëse keni bërë disa përfitime gjatë asaj periudhe kohore kur keni pasur dietën e modës, nëse po e zhbëni atë dhe po ktheheni menjëherë atje ku ishit, a keni bërë vërtet diçka ndryshe? Vërtet përfituat prej tij, ndoshta jo?”

Graziani thotë se është më mirë të gjesh një dietë me të cilën mund të qëndrosh për pjesën tjetër të jetës.

“Ngrënia e ushqimeve të plota, ushqimeve cilësore, ushqimeve të vërteta që përpunohen minimalisht dhe më pas gjërave që rriten si ushqime me bazë bimore, kjo është një lloj pikënisjeje e mirë.”
Humbja e peshës ka të bëjë më shumë sesa thjesht atë që hani.

“Krijoni një mënyrë jetese të shëndetshme përmes një modeli të të ushqyerit të shëndetshëm, stërvitjes, gjumit të duhur dhe menaxhimit të stresit e si rezultat i kësaj, njerëzit humbin peshë.”

Meqenëse të gjithë janë të ndryshëm, mos ngurroni asnjëherë të vizitoni një deiatolog apo nutricist për të lënë një takim me një dietolog i cili mund të ndihmojë në krijimin e një plani të individualizuar që është i duhuri për ju.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika