Rrëzohet avioni në Nepalin qendror, të paktën 16 të vdekur

Zyrtarët kanë treguar se një aeroplan me 72 persona është rrëzuar pranë aeroportit në Nepalin qendror. Ndërkaq, raportohet se të paktën 16 persona kanë vdekur

Foto: Ghetty Images

Zyrtarët kanë thënë se një aeroplan me 72 persona është rrëzuar pranë aeroportit Pokhara në Nepalin qendror. Si pasojë, 16 persona deri me tani janë gjetur të vdekur.

Avioni “ATR 72 Yeti Airlines” ishte duke fluturuar nga Katmandu në Pokhara dhe është rrëzuar në ulje, duke marrë flakë.

Në bord kishte 68 pasagjerë, përfshirë 10 shtetas të huaj dhe katër anëtarë të ekuipazhit, raporton Reuters.

Ushtarët nepalezë ishin të përfshirë për shpëtim në vendin e rrëzimit pranë aeroportit të qytetit, derisa videoja e vendit të përplasjes, tregonte tym të zi të dendur dhe mbeturina të djegura.

Zëdhënësi i ushtrisë për Reuters ka thënë se “Ne presim të marrim më shumë trupa”, duke shtuar se avioni “është copëtuar”.

Kryeministri i Nepalit, Pushpa Kamal Dahal, pas ngjarjes ka bërë thirrje për një mbledhje urgjente të kabinetit të tij, duke u kërkuar agjencive shtetërore të punojnë në operacionet e shpëtimit, raporton BBC.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika